Pituj Evropo i nemoj čekati na nas, poruka koju su britanci uputili Briselu. Dočekana je "demokratski" ali se ljutnja i razočaranje na licima zvaničnika nije mogla sakriti. Sad i Evropa gubi draž, koga interesuje zajednica koju napuštaju najbogatiji. A Ujedinjeno Kraljevstvo to jeste, a i jedina je država koja je imala rabat na to članstvo. Četiri procenta evropskog budžeta davalo se britancima.
A uživali su izuzetan status. Svi hoćemo euro, britanci neće. Svi hoćemo Šengen, britanci neće. Povlastice su imali od početka svog članstva. Članstva koje je dva puta spriječavao francuski predsjednik i ratni general Šarl De Gol. Dok je vodio Francusku, u evropskoj zajednici nije bilo mjesta za Britance. Možda se neke stvari nikad ne mijenjaju a stari je general pretpostavljao da može doći do ovoga.
Jer Evrope se u Ujedinjenom Kraljevstvu nijesu odrekli mladi i obrazovani, već stari i konzervativni britanci koji i dalje žive u uvjerenju da ostrva koja su nekad vladala svijetom zaslužuju u tom svijetu status koji nema niko drugi. U Evropi, pa i na Balkanu, izlasku Britanije iz Unije raduju se samo ultradesničari i nacionalisti poput nama najpoznatijeg, Vojislava Šešelja.
Sada se u Britaniji potpisuju peticije da se referendum ponovi. Oni svojim zakonom na to imaju pravo, a da li bi to imalo smisla drugo je pitanje. Taj drugi referendum bio bi, bez obzira na rezultat, ponižavanje Evropske Unije. One iste unije koja je u februaru obećala dodatne izuzetnosti za Britaniju samo da bi je privoljela da ostane.
Proceduralno, Ujedinjenom Kraljevstvu treba dvije godine da raskine članstvo, realno najmanje šest a mnogi tvrde i deset godina. Za to vrijeme će imati ista prava i obaveze kao i do sad. Samo što neće više biti u prvom timu, sjedjeće na klupi.
Jer, ako Unija ima namjeru da opstane, onda će u vremenu razvoda prestati Britance da tretira izuzetno. A izlazak iz braka koji je trajao 43 godine mora biti bolan. Toga su danas u Britaniji svjesni jer postoji mogućnost da Britanija izlazak iz Unije ne dočeka u komadu. Moguće je da Škotska i Sjeverna Irska, koje su listom glasale za ostanak održe referendume za nezavisnost. Ako im Evropa potvrdi da ne moraju prolaziti kroz proces proširenja ako se odluče na takav korak, to se već sada može smatrati sigurnim. Tako da britansko putuj Evropo može završiti sa zbogom Britanijo.
ilustracija
Putuj Evropo
Poslije referenduma nema kajanja
Šta je bilo niko ne zna. Ishodom britanskog referenduma iznenađeni su i sami britanci, taman koliko i evropski zvaničnici u Briselu. Zanoćila je Britanija za, a osvanula protiv Evropske Unije. Slavlje onih koji su bili za izlazak nije trajalo ni jedan dan. Posljedice su ih brzo otrijeznile.
25. 06. 2016 - 15:29
Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.
Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.
Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.
Komentari