Da li je rok trajanja na namirnicama zaista posljednji rok?
Kako u svijetu tako i u kod nas mnogo dobre hrane završi u đubretu. Domaćinstva čine čak 42 odsto od ukupnog broja velikih bacača hrane. Strah od konzumiranja neispravnih namirnica sasvim je opravdan, ali mnoge namirnice mogu trajati duže nego što mislimo ili im prostim zamrzavanjem možemo produžiti rok upotrebe.
Mlijeko
Pasterizovano mlijeko će izdržati 50 odsto duže samo ako ga držite na niskoj temperaturi. Možete ga čak držati zamrznuto mjesec dana ukoliko imate višak sa kojim ne znate šta ćete, dok živo tijesto u zamrzivaču može trajati i 6 mjeseci.
Hljeb
Čak i ukoliko je krenuo blago da buđavi nakon što uklonite pokvarene djelove možete ga zamrznuti i držati ga u frizu bez ograničenja. Sa druge strane kada se odmrzne pa zagrije u rerni miriše kao da je tek svjež izašao iz pećnice.
Jaja
Jaja mogu da traju od 3 do 5 nedjelja, ukoliko su naravno na ispravnoj temperaturi i van domašaja sunca.
Med i Čokolada
Ukoliko je med domaći i nije falsifikat siguran je za upotrebu jer se jednostavno ne kvari. Isto važi i za čokoladu. Ona može posvijetleti ali to je usljed toga što mast prilikom topljenja izlazi na površinu.
Konzerve
Ukoliko nisu otvarane i čuvane propisne konzerve mogu trajati znatno duže nego što je na njima utisnuto.
Grickalice koje sadrže puno soli
So održava hranu i spriječava kvarneje. Čips i ostali slaniši možda nisu i dalje svježi nakon isteka roka, ali sigurno nisu ni pokvareni.
Salate i povrće
Ukoliko nije krenulo da buđa salate se mogu oporaviti hladnom vodom. Povrće koje je tek krenulo da truli treba upotrijebiti što prije uz otklanjanje djelova koji su krenuli da se kvare.
Puls.rs
Komentari