Međutim, u posljednje vrijeme zabilježen je porast u broju trovanja nikotinom prvenstveno kod pasa, ali i kod mačaka, prenosi portal Njuska.com. Zato je važno da vlasnici umiju da prepoznaju simptome kako bi reagovali na vrijeme.
Upozorenje za vlasnike pasa
Kako psi imaju izraženo čulo mirisa, njih posebno privlače isparenja i ukusi aromatičnih cigareta, pa se tako dešavaju i nezgode. Ako vam punjenje za cigaretu neprimjetno ispadne na pod i pas je se dokopa, može doći do ozbiljnih posljedica po zdravlje ljubimca.
U tom slučaju, najveći problem predstavlja sama količina nikotina u bočici, jer jedna patrona sadrži između 6 i 24 mg nikotina.
Na primjer, ako pas od 25 kilograma pregrize ili progura samo jednu patronu, znaci trovanja će najvjerovatnije nastupiti. Međutim, ako mali pas od šest kilograma proguta bočicu, može nastupiti i smrt.
Simptomi trovanja nikotinom kod pasa
Simptomi trovanja nikotinom kod životinja nastupaju između 15 i 60 minuta od unošenja u organizam. Simptomi kod pasa uključuju: povraćanje, dijareju, uzrujanost, ubrzani rad srca i ubrzano disanje, premor, malaksalost, napade, nemogućnost kontrolisanja tijela, komu, a čak i prestanak rada srca.
Poseban oprez ukoliko čuvate mačku
Mačke su naročito osjetljive na isparenja elektronskih cigareta. Naime, njih posebno privlači propilen glikol, osnovni sastojak isparenja iz e-cigareta. Najčešće nezgode se dešavaju ukoliko mačka, privučena mirisom, liže ili grize elektronsku cigaretu.
Simptomi trovanja nikotinom kod mačaka
Najčešći simptomi trovanja nikotinom kod mačaka su: povraćanje, dijareja, gubitak boje kože, drhtanje, temperatura, gubitak apetita, blijede desni i usne, crvenkasto-braon urin.
Sa porastom popularnosti elektronskih cigareta, broj slučajeva trovanja nikotinom kod ljubimaca u Americi i Britaniji se udvostručio u proteklih šest mjeseci.
Zbog brze apsorpcije nikotina, simptomi su najčeće brzo uočljivi. Ukoliko primijetite simptome kod vašeg ljubimca ili bilo kakve promjene u ponašanju, obratite se odmah veterinaru koji će životinji pružiti adekvatnu pomoć.
Prevencija
Prevencija je uvijek najefikasniji “lek”. Zato je vrlo važno da svoju elektronsku cigaretu i punjenja (kao i ostale nikotinske proizvode) uvijek držite na sigurnom i van domašaja ljubimaca i djece.
N1
Komentari