Međutim, možda bi bolje bilo preskakanje takvog čitanja na plaži ovog ljeta u korist nečega što se čini malo više konkretnim, prema nedavnom članku objavljenom u časopisu "International Journal of Business Administration".
Istraživači su ispitali studenate između 23 i 42 godine šta čitaju najčešće, a zatim su uporedili vještine pisanja studenata sa njihovim čitalačkim navikama. Studenti koji čitaju akademske časopise, književne fikcije i dokumentarnu literaturu skloni su tome da budu više sofisticirani pisci od onih koji čitaju misterije, fantastiku, fantaziju, ili je njihovo čitanje bazirano na onlajn izvorima kao "BuzzFeed" ili "The Huffington Post".
Pisci koji su bili izloženi kopmlikovanijim sintaksama skloniji su da uključe neke od tih složenosti u svoje pisanje. Autor studije Dželovlis Daglas, profesor na Univerzitetu u Floridi koji proučava kogniciju i pisanje kaže: "Trebalo bi da budemo vrlo izbirljivi i vrlo svjesni uticaja onoga što smo pročitali." Naravno to ne znači da bi trebalo da produbite i mijenjate iz korijena vaše čitalačke navike. Čitanje, pa čak i lakših stvari, povezano je sa bezbroj zdravstvenih prednosti, uključujući bolji san, smanjenje stresa, a ako vam se svidi fikcija, ona doprinosi razvijanju osjećaja empatije. Iako je istraživanje bilo malo, dobar je podsjetnik da posegnete za više izazovanim fikcijama ovog ljeta koje se mogu isplatiti na jesen.
Radiosarajevo.ba
Komentari