Roboti s mozgom u web oblaku
Ilustracija

Rapyuta

Roboti s mozgom u web oblaku

Ukoliko se zbune u svijetu ljudi, roboti mogu potražiti online pomoć RoboEarth Cloud Enginea.

Roboti koje ćemo uskoro sve više sretati u našoj blizini mogu imati napredne algoritme koji im daju određenu vrstu inteligencije i omogućuju savršeno funkcioniranje u tačno određenim parametrima, ali čim se nađu u nepoznatoj situaciji, jedini način da nastave dalje funkcionisati je da prođu ogromnu bazu podataka u kojoj će pronaći primjere različitih situacija iz kojih će pronaći rješenje.

Kako bi to mogli činiti bez dugotrajnog zastajkivanja, roboti bi morali imati zavidnu računarsku snagu, odnosno mogli bismo reći da bi im u mozak trebao biti ugrađen superračunar koji bi bio u stanju brzo obrađivati ogromne količine podataka.

Evropski projekt European Robo Earth koji je započeo 2011. godine, želi standardizovati način na koji roboti doživljavaju svijet ljudi.

Dio tog projekta je Rapyuta RoboEarth Cloud Engine, open source sistem na webu, čija uloga je preuzeti složene računarske operacije robota, na primjer kada trebaju naučiti kako se kretati u nekoj prostoriji, odložiti neki predmet, ili prepoznati ljudski govor.

"Ovaj sistem bi mogao znatno pojeftiniti proizvodnju robota, te bi posebno mogao biti zanimljiv za dronove, autonomna vozila i druge pokretne robote kojima je potrebno puno probavljanja podataka samo da bi se mogli pokrenuti", kaže Mohanarajah Gajamohan, tehnički šef projekta u švajcarskom Federalnom institutu tehnologije u Zurichu.

"Računarstvo koje se obavlja na samom robotu reducira mobilnost i povećava troškove", kaže dr. Heico Sandee, direktor programa Robo Earth s Nizozemskog sveučilišta tehnologije u Eindhovenu. "Povećanjem brzina protoka podataka bežičnim putem, sve više robotskog razmišljanja se može prebaciti na web".

Bez pristupa ovakvoj vrsti baze podataka, robotičari će po njemu imati velike restrikcije, te će njihovi roboti moći raditi u vrlo strogo kontrolisanim prostorima poput tvorničkih produkcijskih linija, ne nikad se neće moći prilagoditi da rade uz rame ljudima na raznovrsnim zadacima.

Ovaj projekt uključuje naučnike s 5 različitih evropskih istraživačkih laboratorija, te već sadrži veliku bazu podataka i softver koji mogu koristiti roboti koji se povežu na Rapyutu.

 

(Izvor: Vidi)