Stručnjaci Univerziteta Vageningen objavili su rezultate eksperimenta u kojem je od deset biljnih vrsta uspješno razvijeno četiri ‒ paradajz, rotkvice, raž i grašak nisu pokazali elemente toksičnosti pa su ocijenjeni kao jestivi. Štaviše, određeni nivoi koncentracije teških metala bili su niži nego u biljkama koje rastu u običnim uslovima.
Ostaje da se biljke testiraju prema rigoroznim holandskim i američkim siguronosnim standardima, a ukoliko i ti testovi zadovolje očekivanja, naučnici će svojim sponzorima prirediti pravu gozbu.
„Možemo ih slobodno jesti i jako me zanima kakvog su ukusa", rekao je vođa tima, ekolog Viger Vamelink.
Eksperiment je započeo u aprilu 2015. godine, a pored paradajza, rotkvica, raži i graška, naučnici su pokušali da razviju zdrave primjerke praziluka, spanaća, rukole i kvinoje. Međutim, šest drugih biljaka nije zadovoljilo standarde zdrave ishrane.
Biljke su rasle na simuliranom Marsovom tlu koje je kreirala NASA pri uslovima Zemljine atmosfere. Zapravo, riječ je o pretpostavljenom načinu uzgoja biljaka koji će se desiti nakon što prvi ljudi dospiju na Crvenu planetu.
„Uzgajanje će se odvijati u objektima kako bi se biljke zaštitile od nepovoljnih uslova na Marsovoj površini", objašnjava Vamelink.
Ipak, ostaje nejasno kako će konzumiranje ovih biljaka na Marsu uticati na ljudsko tijelo, tj. kako će se bilo koja koncentracija teških metala ponašati u prilikama slabije gravitacije.
Komentari