Navodno je taj efekat bio pojačan ukoliko se u društvu muškarca nalazila žena koja je bila „van njihove lige“.
Hormon kortizol proizvodi nadbubrežna žlijezda u trenucima kada je osoba pod fizičkim ili psihičkim stresom, a dovodi se u direktnu vezu sa srčanim i brojnim drugim oboljenjima.
Istraživači su ispitali 84 studenta tako što su, pojedinačno i u odvojenim sobama, rješavali sudoku zagonetku. Dvije nepoznate osobe, jedan muškarac i jedna fizički privlačna žena, takođe su bili u sobi.
U trenutku kad bi ženska osoba napustila sobu, a dva muškarca ostala da sjede zajedno, nivo hormona stresa kod ispitanika nije porastao. Međutim, kad bi ispitanik u sobi ostao samo sa ženom, njegov nivo kortizola bi porastao.
„U ovoj studiji smo krenuli od pretpostavke da većina muškarca, u društvu lijepe žene, ima osjećaj kao da je to idealna prilika za udvaranje. I dok će neki muškarci izbjegavati lijepe žene vodeći se uvjerenjem kako su one 'izvan njihove lige', većina muškaraca će zapravo imati određenu hormonsku reakciju“, pojašnjava se u studiji, piše Telegraf.
Studija je pokazala da se nivo kortizola kod muškaraca povećava nakon samo pet minuta kratkog socijalnog kontakta sa mladom, privlačnom ženom. Kortizol u malim dozama može imati pozitivan efekt ali hronično povišen kortizol pogoršava određena zdravstvena stanja, kao što su srčane bolesti, dijabetes, hipertenzija i impotencija.
Komentari