Iako se većina modernih antibiotika sastoji od sintetičkih komponenti, u prošlosti su obično dobijani izolacijom iz živih organizama, najčešće iz tla u kojem se vodi pravi 'mikrobiološki rat'.
Međutim, novi lijek, lugdunin, potiče od bakterije Staphylococcus lugdunensis koja živi u – ljudskom nosu.
Naučnici sa Tebingen univerziteta u Njemačkoj došli su do ovog otkrića prilikom proučavanja bakterije Staphylococcus aureus, jednog od glavnih uzročnika infekcije na koje današnji antibiotici nemaju dejstvo, poput MRSA.
I dok je većina dosadašnjih istraživanja bila usmjerena na stvaranje što efikasnijih antibiotika, pojedini naučnici odlučili su da se fokusiraju na njenju konkurenciju, odnosno prirodne neprijatelje, piše Independent.
Rezultati studije koju je sproveo doktor Andreas Pešel pokazali su da ljudi, u čijem se organizmu nalazi Staphylococcus lugdunensis, imaju 6 puta manje šanse da obole od bakterije Staphylococcus aureus.
U zdravom tijelu, različiti sojevi bakterija se bore za prevlast, stvarajući ravnotežu. Imajući to u vidu, naučnici su identifikovali specifičan gen koji nosi Staphylococcus lugdunensis i na osnovu njega razvili antibiotik lugdunin.
Lijek je do sada testiran samo na laboratorijskim miševima, ali naučnici ističu da se pokazao kao veoma uspješan, čak i protiv MRSA.
Oni će sprovesti dodatna istraživanja, kako bi utvrdili da li novi antibiotik ima isto dejstvo i na ljudski organizam.
b92
Komentari