Ključni svjedok za nove sumnje Tužilaštva je Podgoričanin Veselin Mujović, koji je kako saznaju Dnevne novine, detaljno ispričao kako je osmišljena i izvedena navodna akcija podmićivanja u Švajcarskoj.
“Mujović je ispričao da je lično učestvovao u svemu tome, te da je transfer novca i glavni sastanak obavljen u Italiji. Naveo je imena i ostalih aktera. Za sada je saslušana jedna osoba, koja je potvrdila njegovu tezu. Nedavno je ispitan na poligrafu i u vezi sa ovim slučajem, a testiranje je pokazalo da govori istinu", naveo je sagovornik blizak istrazi.
Iz Tužilaštva je ranije saopšteno da dokazi o navodnom računu “teškom" 3,8 miliona eura, ne stižu iz Švajcarske.
Specijalno tužilaštvo se tokom ljeta obratilo tamošnjim vlastima, putem međunarodno pravne pomoći, od kojih je tražilo da putem sudske odluke pribavi dokumentaciju od banke HSBC međutim, ti dokazi nijesu stigli ni do današnjeg dana.
Po završetku izviđaja i prikupljanja svih neophodnih po dataka, Tužilaštvo će po svemu sudeći o ovom postupku obavijestiti i švajcarske vlasti.
Detaljna finansijska istraga o spornim računima uslijedila je nako što je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijela u martu krivičnu prijavu zbog računa na kojem je Đorđina Đina Marović, u periodu 2006-2007. godine, navodno imala 3,8 miliona dolara. Pristup tajnim računima, prema podacima do kojih je došao Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), imali su Svetozar i Miloš Marović.
Navodni Marovićev račun, koji je nosio oznaku "Milena", samo je jedan od 106.000 računa koje je Herve Falciani, bivši IT stručnj ak banke HSBC, ukrao iz kompjuterskog sistema. Sporni račun otvoren je u februaru 1998. Za sada nije objavljen podatak da li su i kada Marovići navodno uplatili 3,8 miliona dolara, 1998. ili u periodu do 2006.
Takođe je nepoznato da li je taj novac i dalje na računu u HSCB ili nekoj drugoj evropskoj banci. Prema navodima banke, 9.000 računa je zatvoreno u vrijeme kada je procurila informacija o "zviždaču" Falcianiju. Dokumenta iz švajcarske banke HSBC sadrže podatke o računima nešto više od 80 klijenata sa prostora bivše Jugoslavije. Porodica Marović, kako tvrdi ICIJ, nije jedina iz Crne Gore koja je imala tajne račune u švajcarskoj banci. Među tim imenima, prema podacima ICIJ nema više političara niti članova njihovih porodica.
Komentari