Retrospektivna izložba arhitektonskog stvaralaštva akademika Zlatka Ugljena otvorena u Kotoru
Aka­de­mik Zlat­ko Ugljen

U po­tra­zi za du­hom mje­sta i vre­me­na

Retrospektivna izložba arhitektonskog stvaralaštva akademika Zlatka Ugljena otvorena u Kotoru

Iz­lo­žba „Aka­de­mik Zlat­ko Ugljen – re­tro­spek­ti­va stva­ra­la­štva”, u or­ga­ni­za­ci­ji Sa­ve­za ar­hi­te­ka­ta Cr­ne Go­re i Mu­ze­ja Ko­tor, otvo­re­na je u Ga­le­ri­ji so­li­dar­no­sti, Pa­la­ti Pi­ma, u pri­su­stvu broj­nih ar­hi­te­ka­ta, lju­bi­te­lja i po­što­va­la­ca ovog seg­men­ta stva­ra­la­štva.

Iz­lo­žba je na­sta­la po­vo­dom 50 go­di­na stva­ra­la­štva Zlat­ka Uglje­na i nje­go­vom lju­ba­zno­šću Sa­vez ar­hi­te­ka­ta Cr­ne Go­re je do­bio pri­li­ku da pri­bli­ži nje­gov rad na­šim pro­sto­ri­ma. Po­stav­ka fo­to­gra­fi­ja ko­ja je pr­vi put bi­la otvo­re­na pri­je po­la go­di­ne u Pod­go­ri­ci, ob­u­hva­ta ši­rok opus, od skulp­tu­ra (iz­lo­že­nih u Mu­ze­ju Je­vre­ja u Sa­ra­je­vu), pre­ko sa­kral­nih obje­ka­ta, me­đu ko­ji­ma je i Bi­je­la dža­mi­ja u Vi­skom za ko­ju je do­bio me­đu­na­rod­nu na­gra­du „Aga Kan”, do tu­ri­stič­kih obje­ka­ta ka­kav je i ho­tel „Bre­ga­va” u Sto­cu, sa ko­jim je po­stao la­u­re­at ju­go­slo­ven­ske na­gra­de li­sta „Bor­ba”. Ra­dio je kao re­dov­ni pro­fe­sor na Ar­hi­tek­ton­skom fa­kul­te­tu i Aka­de­mi­ji li­kov­nih umjet­no­sti u Sa­ra­je­vu. Član je tri aka­de­mi­je na­u­ka i iumjet­no­sti – Slo­ve­ni­je, Hr­vat­ske i Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne.

Aka­de­mik Ugljen je kao ar­hi­tek­ta i di­zaj­ner ostva­rio ve­li­ki broj mo­der­nih i post­mo­der­nih obje­ka­ta jav­ne i sa­kral­ne na­mje­ne, ko­ja su obi­lje­ži­la ar­hi­tek­ton­sku-umjet­nič­ku mi­sao ru­ko­vo­đe­nu „tra­ga­njem za du­hom mje­sta i du­hom vre­me­na”. Raz­log za­što je iz­lo­žba Zlat­ka Uglje­na po­sta­vlje­na u Ko­to­ru je što je upra­vo on pro­jek­to­vao ho­tel „Fjord” ko­ji da­nas, na­ža­lost po­lu­sru­šen, već go­di­na­ma sa­mu­je i kop­ni, is­ta­kao je arh. Zo­ran Mi­ha­li­ček, ko­ji je otvo­rio iz­lo­žbu. On je imao tu sre­ću da je od­bra­nio svoj di­plom­ski rad na Ar­hi­tek­ton­sko-ur­ba­ni­stič­kom fa­kul­te­tu u Sa­ra­je­vu kod prof. Uglje­na, ko­ji je va­žio za iz­u­zet­nog pe­da­go­ga i men­to­ra. Na pred­log Mi­ha­li­če­ka, ko­ji je po­sli­je ze­mljo­tre­sa `79. go­di­ne ra­dio u Op­šti­ni Ko­tor, pri­hva­ćen je Uglje­nov pro­je­kat za iz­grad­nju ho­te­la „Fjord”.

-U ar­hi­tek­tu­ri prof. Uglje­na na­gla­še­na je bi­je­la svje­tlost – ka­me­na, zid­nih plo­ha, te igra svje­tlo­sti i sjen­ke. Svje­tlost je na­ro­či­to pri­sut­na u sa­kral­noj ar­hi­tek­tu­ri. U svo­jim objek­ti­ma ra­di to­tal­ni di­zajn - pri­bor za je­lo, na­mje­štaj, ra­svjet­na ti­je­la, a ta­ko­đe an­ga­žu­je naj­zna­čaj­ni­je umjet­ni­ke - Du­šan Dža­mo­nja, Ja­go­da Bu­jić, re­kao je Mi­ha­li­ček do­da­ju­ći da je Zlat­ko Ugljen do­ži­vlja­vao ko­tor­ski za­liv kao je­din­stve­ni en­te­ri­jer.

Zlat­ko Ugljen je ro­đen u Mo­sta­ru, 1929. go­di­ne i do dan-da­nas je ve­o­ma ak­ti­van ar­hi­tek­ta, ne­što slič­no kao do ne­dav­no Oskar Ni­ma­jer, po­ku­ša­va da se po­mo­ću ar­hi­tek­tu­re su­prot­sta­vi pro­la­zno­sti ži­vo­ta. Nje­gov stva­ra­lač­ki opus je ve­o­ma op­se­žan i re­pre­zen­ta­ti­van. Njaj­ve­ći broj dje­la na­la­zi se u BiH, gdje je pro­veo svoj ži­vot i gdje ži­vi i da­nas. Već na po­čet­ku svo­je ka­ri­je­re sa Po­zo­ri­štem u Ze­ni­ci skre­nuo je pa­žnju ju­go­slo­ven­ske ar­hi­tek­ton­ske jav­no­sti, a svoj ta­le­nat je ka­sni­je po­tvr­đi­vao kroz pro­jek­te ho­te­la „Ru­ža” u Mo­sta­ru, re­zi­den­ci­jal­ne ku­će na Tjen­ti­štu, ho­te­lu „Bu­goj­no”, a zad­njih go­di­na je pro­jek­to­vao do­sta vjer­skih obje­ka­ta. Sa­mim tim je po­ka­zao sna­gu i do­mi­na­ci­ju svo­je lič­no­sti da pru­ži od­go­vor na raz­ne iza­zo­ve i te­mat­ske za­dat­ke.

- Na­ža­lost, u vi­ho­ru ra­ta ko­ji je za­hva­tio Bo­snu de­ve­de­se­tih, mno­gi od ovih obje­ka­ta su uni­šte­ni, ho­tel „Ru­ža” u Mo­sta­ru je sru­šen, to je sud­bi­na ve­li­kog stva­ra­o­ca, ali ono što se ne da uni­šti­ti je ta uni­ver­zal­nost, kva­li­tet nje­go­vog stva­ra­la­štva i ono što nje­go­va dje­la go­vo­re o to­me šta je ar­hi­tek­tu­ra u svom pu­nom smi­slu zna­če­nja, u svo­joj kom­plek­sno­sti, za raz­li­ku od pu­kog pro­jek­to­va­nja i gra­đe­nja ko­jim smo če­sto i okru­že­ni, na­gla­sio je Ne­boj­ša Adžić, pred­sjed­nik Sa­ve­za ar­hi­te­ka­ta Cr­ne Go­re.

Izvor:(Dan)