Ipak, naučnici pronašli način da proizvedu tkaninu koja osobu zagrijeva za samo 0,8 stepeni Celzijusovih, piše Science.
Riječ je o polietilenskoj varijanti materijala koji se inače koristi kao obloga za litijumske baterije kako bi se spriječio nastanak kratkih spojeva. Tkanina ne propušta svjetlost iz ljudima vidljivog spektra, ali je nanoporozna u dovoljnoj mjeri da kroz nju bez problema prolazi infracrveno zračenje ljudskog tijela, tačnije između 50 i 1000 nanometara.
"Dok sjedimo u kancelariji, između 40 i 60 odsto naše tjelesne toplote emituje se putem infracrvenog zračenja", izjavio je za Science Šanhuj Fan sa Univerziteta Stenford.
Naučnici takođe navode u izvještaju da je tkanina dovoljno otporna na mehanička naprezanja da može da se koristi u tekstilnoj industriji, i da je u dovoljnoj mjeri vodootporna.
Oni smatraju da bi upotrebom odećom za radnike u radnim prostorijama mogla da se ostvari velika ušteda na energiji za hlađenje.
Svetlana Boriskina s MIT-a izjavila je takođe za Science da bi zahvaljujući novoj tkanini temperatura u klimatizovanim prostorijama mogla da se povisi za 1-4 stepeni Celzijusovih, što bi značilo uštedu energije i do 45 odsto.
Komentari