Kožu čine tri sloja, epidermis (gornji sloj koji svi možemo da vidimo), dermis (tu se nalaze kapilari) i hipodermis (ovdje se uglavnom nalazi masnoća i pojedini krvni sudovi). Modrica nastaje kada dođe do pucanja krvnih sudova u dermisu ili hipodermisu i izlivanja krvi u okolno tkivo. Modrica se na pojavljuje istog trenutka, već dan ili dva nakon povrede, a njena boja zavisi od dubine povrede.
„Postoji nešto što se naziva Tindelov efekat – kada boje izgledaju drugačije u odnosu na to u kom sloju kože se nalaze. Stvari izgledaju tamnije kada se nalaze dublje u koži. Modrica braon ili crvenkaste boje blizu površine kože bila bi ljubičasta ili čak crna da je povreda u hipodermalnom sloju“, tvrdi Don Dejvis, dermatolog koji radi u Mejo klinici.
Ipak, da li se u ženskoj koži nalazi nešto zbog čega lakše dobijaju modrice?
Dermatolog Džefri Benabio smatra da žene lakše dobijaju modrice od muškaraca zato što njihova koža ima više masti, a manje kolagena.
„Gusti sloj kolagena je deblji kod muškaraca i zbog toga su krvni sudovi bolje zaštićeni“, objašnjava Džefri.
Zbog ovoga, muškarci i djevojke dobijaju modrice na različitim mjestima. Muškarci skupljaju mast iznad pojasa, dok se ona kod djevojaka uglavnom nalazi na butinama i kukovima.
Estrogen slabi zidove krvnih sudova, mada naučnici još nisu potpuno sigurni kako tačno. Ali to nije sve, estrogen takođe drži krvne sudove otvorenim i to može da dovede do lakšeg dobijanja modrica. Prošireni krvni sudovi dozvoljavaju da istekne više krvi prije nego što se ona zgruša.
24sata.rs
Komentari