Kao jedan od sljedbenika vjerovanja radikalnog Islama, Beharović je do detalja opisao kako je ušao u začarani krug indoktrinacije i vrbovanja, a zatim i sam okusio "hljeb sa devet kora" na zaraćenom tlu Sirije i sve to za mjesečnu platu od, vjerovali ili ne, stotinu dolara, pišu Dnevne novine.
Ovaj Ulcinjanin do prije 12 godina bio je redovan vjernik Islamske vjerske zajednice, od kada počinje da usvaja radikalna vjerovanja i ideje, počinje da odlazi na takva učenja i okupljanja zatvorenih zajednica, a jedna takva komuna postaje i njegov dom u Ulcinju.
"Beharović je u međuvremenu ostvario kontakte sa istomišljenicima iz drugih gradova i regiona, poput Kosova, Novog Pazara (Srbija), Gornje Maoče (BiH), u Albaniji. Tako se povezao i sa nekoliko crnogorskih državljana, nekadašnjih saboraca u Islamskoj državi Mirzom Haklajem iz Podgorice, Semihom Kojićem iz Plava, Asimom Lukovićem i Damirom Muratovićem iz Ulcinja" ispričao je sagovornik Dnevnih novina, objasnivši da je uhapšeni Ulcinjanin, u prvoj realizovanoj istrazi o stranim ratnicima, u velikoj mjeri potvrdio ranija operativna saznanja crnogorskih službi bezbjednosti.
Beharović je na sirijsko ratište stupio krajem decembra 2014. godine, kada sa sobom odvodi suprugu i maloljetnu kćerku. Nezvanično, glavna veza u Siriji bio mu je Mirza Haklaj, koji je ubrzo potom stradao.
Navodno, s njim je prethodno dugo dogovarao način na koji će otići. "Novac za put Beharoviću je stigao posredstvom Haklaja, preko Turske i Austrije, a tamo je otputovao redovnom aviontanbul. Na aerodromu su ga po prethodnom dogovoru sačekale nepoznate osobe. U Turskoj su on, supruga i kćerka proveli dvije sedmice, dok su se stekli uslovi da se ilegalno prebace u Siriju, sa većom grupom ljudi. Sve je bilo organizovano do najsitnijih detalja do samog dolaska u tu zemlju", ispričao je dobro obaviješten izvor DN.
Kada su stigli u Siriju, članovi ove ulcinjske familije dobili su besplatan smještaj i hranu, a shodno običajima morali su da žive skroman i jeftin život. Mjesečna Hamidova plata, kako je ispričao, iznosila je oko stotinu dolara, što mu je kako je tvrdio bilo "sasvim dovoljno" jer je u pitanju viši interes -"žrtvovanje za Islamsku državu".
U Siriji je bio, kako je naveo, u kontaktu sa svim ratnicima iz Crne Gore, BiH, Kosova i Srbije. Neki sa kojima je održavao kontakt, prema priznanju novog spuškog pritvorenika, bili su Damir Muratović, Omar Redžepagić i Džemal Canović iz Plava, zatim Adem Mustafić i Damir Slaković iz Bara.
U međuvremenu, Haklaj i Slaković su, prema njegovim riječima, poginuli na ratištu.
Beharović je jedan od devet boraca ISIL-a protiv kojih je Specijalno državno tužilaštvo otvorilo izviđaj, a kojima će biti stavljene lisice na ruke čim se vrate u Crnu Goru. S obzirom da je Beharović priznao sumnje koje mu se stavljaju na teret, odgovarajući i na pitanja o njegovim saborcima, vrlo je vjerovatno da će uskoro uslijediti otvaranje novih izviđaja.
Prema relevantnim međunarodnim izvještajima, trend povratka sa stranih ratišta je u porastu. Prema rezutatima analiza bezbjednosnih službi regiona, do 20. juna se sa stranih ratišta vratilo 200 džihadista, od čega 28 žena. Najviše na Kosovo, u BiH i Makedoniju, dok se najveći dio od dvadesetak povratnika, državljana Srbije i trojica Crne Gore, odlučio da "zaobiđe" matične države, u nadi da bi im protok vremena mogao biti od koristi. Na toj listi se do prije dva dana nalazio i Beharović.
Crna Gora zabranila je svojim državljanima ratovanje na stranim ratištima, tretirajući to pitanje kao krivično djelo u Krivičnom zakoniku. Kazne zatvora od dvije do 10 godina propisane su za one koji vrbuju, regrutuju, organizuju, rukovode, prevoze ili organizuju prevoz ili obučavaju pojedinca ili grupu u namjeri njihovog pridruživanja ili dejstvovanja u stranim oružanim formacijama. Zatvorske kazne predviđene su i za lica koja finansijski i organizaciono pomažu odlazak crnogorskih državljana na ratišta u inostranstvu.
Beharović je potvrdio još jednu sumnju istražitelja, a to je da borci ISIL-a održavaju vezu sa Balkanom posredstvom kompjutera, odnosno interneta. Njihove finansijske transakcije su vrlo skrivene, obavljaju se preko bankarskog sistema širom svijeta, onda se podiže novac sa računa i prenosi se u Siriju.
Prema podacima službi bezbjednosti, majka i brat uhapšenog Beharovića trenutno se nalaze u jednom od azilantskih kampova u Njemačkoj.
Kako su njih dvoje dobili status azilanata nije poznato, ali je ta kategorija iseljenika pod posebnom pažnjom tamošnjih službi i to sa aspekta ekstremizma i terorizma.
Dosadašnji rezultati istraga pokazali su da su upravo azilanti neposredni izvršioci ili logistika u terorističkim napadima, koji ugrožavaju zemlje EU.
Dnevne novine
Komentari