Petomjesečni Abrahim Hasan ima DNK majke i oca, ali i mali dio genetskog koda koji je dobio od donora. Američki ljekari izveli su u nauci do sada neviđeni potez kako bi se mali Abrahim rodio bez nasledne genetske nepravilnosti koju ima njegova majka.
Eksperti kažu da ovaj potez označava novu eru medicine, u kojoj je moguće spriječavanje da djeca naslede rijetke genetske bolesti svojih roditelja.
Abrahim je rođen 6. aprila, nakon što su njegovi roditelji iz Jordana otputovali u Meksiko, gdje su ih liječili američki ljekar. Odluku o tome da pokuša ovu, za mnoge kontroverznu tehniku, donio je tim ljekara na čijem čelu je bio Džon Zang. Iako su mnogi pozdravili ovaj revolucionarni korak, ima i onih koji su izrazili zabrinutost jer je procedura izvedena van regulatornih okvira i bez objavljivanja detalja.
Međutim, doktor Zang tvrdi da u ovom slučaju nije načinio etički prekršaj, kao i da da je bio u pravu što je obavio pomenuti zahvat.
Inače, ovaj proces, poznat kao mitohondrijalni transfer, legalizovan je samo u Velikoj Britaniji 2015. godine, ali do sada nijedna druga zemlja nije uvela zakone koji bi omogućili ovaj proces. Sama procedura savjetuje se roditeljima koji žele potomstvo, a nose visok rizik od prenošena genetskih oboljenja.
U ovom slučaju, potencijalni prenosnih genetskoh oboljenja bila je majka, a par je prije Abrahimovog rođenja izgubio četiri bebe. Kada su se obratili doktoru Zangu za pomoć, on je riješio da pokuša mitohondrijalni tranfer, a proces je išao sledećim tokom: ljekar je uzeo jednu jajnu ćeliju od majke, koju je ubacio u zdravu jajnu ćeliju donora, kojoj je prethodno uklonio jezgro, a potom je oplodio sa spermom muža. Takav postupak je urađen sa pet embriona, ali je samo jedan opstao i on je položen u matericu, da bi se devet mjeseci kasnije rodio zdrav dječak.
Blic rs
Komentari