To su samo neke od posledica neiskusno njegovanog vozila, pa vam donosimo listu nekih od grešaka i rješenja kako da se one, nastale vjerovatno iz najbolje namjere, lako isprave...
Pranje korišćenim sunđerom
Običan sunđer za pranje najbolje je, kad je automobil u pitanju, koristiti samo jednom!
Problem: Već upotrebljeni sunđer, koji je prepun nagomilanih čestica nečistoće, nosi rizik grebanja laka! Isti efekat može da izazove sunđer za pranje posuđa.
Rješenje: Uvijek koristite nov sunđer - može i najjeftiniji, pošto stari sigurno nećete uspjeti dobro da isperete. Umjesto sunđera, može da posluži i meka krpa...
Antiefekat voskiranja i poliranja
Ovi tretmani zahtjevaju iskustvo i znanje, pošto se greške prave začas! Ako nikad niste voskirali ili polirali svoj auto, ne vježbajte na njemu, već potražite pomoć nekog iskusnijeg.
Problem: Farba i lak se mogu oštetiti ukoliko polirate ili voskirate prljave površine ili ako je automobil na direktnom suncu. Računajte da ovi procesi traju i po nekoliko sati!
Rješenje: Poliranje ili voskiranje obavljaju se isključivo na čistom automobilu u hladu, i to parcijalno. Uvijek voskirajte prema uputstvu sa pasti i voskova!
Mrlje na limariji
Ako ne želite trajne ožiljke na limariji od ptica ili insekata, morate reagovati odmah!
Problem: Ako se ne uklone na vrijeme, ptičji izmet ili insekti oštećuju farbu, a u najboljem slučaju, ostaće mrlje na laku. U težim slučajevima, ostaćete bez laka!
Rješenje: Čim ugledate neku od mrlja, uklonite je krpom, vlažnom ili običnom maramicom. Potpuno se skidaju isključivo hemijskim tretmanom.
Pranje motora kompresorom
Sve više vozača odlučuje se za ovakav tip pranja, ali tu mogu da vrebaju zamke!
Problem: Pranje motora kompresorom sa tvrdom vodom može oštetiti električne instalacije i kompjuter. Takođe, ne treba usmjeravati kompresor direktno u rešetku hladnjaka, već treba prati isključivo postrance.
Rješenje: Ako već morate, motor perite u auto-servisu (bez kompresora) ili nabavite poseban antikorozivni sprej za čišćenje motora. Prije pranja, zaštitite električne instalacije i sklopove nepromočivim materijalom, a prašinu i lišće usisajte.
Uklanjanje ogrebotina
Naizgled male i beznačajne ogrebotine, kojih ima na gotovo svakom automobilu, mogu da imaju veliki uticaj na stanje karoserije, posebno kad dođe zima.
Problem: Mala ogrebotina, recimo na braniku, koja djeluje potpuno bezazleno i gotovo neprimjetno, na proljeće može da donese problem u vidu korozije koja se širi.
Rješenje: Ogrebotine i oštećenja od farbe moraju da se saniraju prije nego što nastupi vlažno i hladno vrijeme. U suprotnom, vlaga i industrijska so za posipanje puteva uticaće na širenje problema. Sitnije ogrebotine mogu da se saniraju i polir-pastom, dok je za one veće potrebna pomoć majstora...
Alo.rs
Komentari