Ilustracija

Najbolje države za odrastanje

"Save the Children" analizirao kvalitet života djevojčica

Povodom Međunarodnog dana djevojčica, "Save the Children" je objavio izvještaj gdje se analiziraju uslovi u kojima djevojčice odrastaju, kvalitet njihovog života, te šanse žena uopšte pri napredovanju u profesionalnoj karijeri.

Bosna i Hercegovina je na ovoj listi zauzela 40. mjesto, od ukupno 144 zemlje koje su analizirane u ovom izvještaju.

Prva tri mjesta su zauzele Švedska, Finska i Norveška, koje se smatraju najboljim mjestima za odrastanje i razvoj djevojčica, jer djevojčice u ovim zemljama imaju iste šanse i mogućnosti kao dječaci.

Iako je ovogodišnji izvještaj nešto bolji u odnosu na prošlogodišnji, to svakako ne znači da su se uslovi poboljšali u cijelom svijetu. "Iako imamo razlog da budemo zadovoljni ovogodišnjim rezultatima, i dalje postoje mjesta na svijetu gdje djevojčice nisu tretirane isto kao dječaci", kaže Hele Torning Šmit iz "Save the Children".

Ovaj izvještaj koristi tzv. indeks šansi za djevojčice, a rang-lista zemalja se pravi na osnovu pet indikatora: broj maloljetničkih brakova, adolescentski fertilitet, mortalitet pri porođaju, broj žena u državnim institucijama, te broj žena koje su završile srednje obrazovanje.

 Ono što je zanimljivo jeste da su neke razvijene zemlje poput Velike Britanije, Kanade i SAD ove godine zabilježile pad, jer nemaju dovoljno žena u vladi i državnim institucijama.

Kada je riječ o zemljama sa dna tabele, onda su to Centralnoafrička Republika, Čad i Niger. "Generalno, najgora mjesta za odrastanje djevojčica svakako su najsiromašnije zemlje na svijetu.

Ove zemlje su zabilježile najlošije rezultate po svim indikatorima. Upravo zato neophodno je da se ove zemlje fokusiraju na izmjenu politike, kako bi djevojčice imale ista prava kao i dječaci", stoji u izvještaju.

Nezavisne novine

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.