Uticaj moderne tehnologije na način života : Kad zaboli
Ilustracija

Opasnost

Uticaj moderne tehnologije na način života : Kad zaboli "selfi lakat"

Šta sve može da izazove pretjerana upotreba mobilnog telefona, kompjutera, tableta. Ponavljajući pokreti prstiju opterećuju tetive i dovode do pojave osteoartritisa i tekstitisa.

Tegobe u zglobovima prstiju šaka, često i lakta, na koje se žale mladi, sve više privlače pažnju stručnjaka. Simptomi i promijene podsjećaju na artritis, bolest tipičnu za stariju populaciju.

Promijene u prstima, šakama i laktovima mladih prvi je uočio američki hirurg za ovaj dio tijela, Mark Kialgia. Novoj bolesti modernog doba koja nastaje usljed pretjeranog igranja video igrica, upotrebe mobilnih telefona, kompjutera i tableta dao je naziv "tekstitis".

- O posljedicama zavisnosti od ovih modernih tehnologija koje nameću pretjerano korišćenje prstiju, tek će se govoriti. Ako se uzme u obzir da prosječna mlada osoba za 24 sata čak 2.500 puta u ruke uzme mobilni telefon za određene manipulacije, više je nego jasno da prsti trpe veliko opterećenje. Slanje poruka, dopisivanje koje traje dugo, igranje video igrica i druge aktivnosti, prste pokreće stalno na jedan isti način.

 Šta je selfi lakat?

- Pojavom selfi stikova reumatolozi su se susreli sa jednom novom dijagnozom, "selfi laktom". Iako bolest nije nepoznata, nov je njen uzročnik. Da bi se stanje bolje razumjelo, za početak treba znati da se u predjelu spoljašnje strane lakta pripajaju tetive opružača šake.

Prilikom pravljenja selfija isteže se ruka uz istovremeno čvrsto stiskanje šake što pravi mikropovrede tetiva, izazivajući njihovo zapaljenje. Bolest je poznata jer je kao "teniski lakat" ranije bila tipična za tenisere.

Za liječenje "selfi lakta" preporučuju se hladne obloge, utrljavanje lokalno antireumatskih masti, fizikalna terapija, depo preparati kortikosteroida i, naravno, pošteda.

- Upotreba mobilnih telefona, kompjutera i tableta nosi mnoge zdravstvene rizike. Na primjer, mobilni telefoni mogu da povećaju stepen anksioznosti. Pitate se kako? Svi smo nekada bili u situaciji da smo poslali neku važnu poruku, a onda stalno provjeravali da li ima odgovora, iako znamo da nismo čuli zvučni signal.

Takođe, mnogi provjeravaju svoje tjelesne simptome na internetu, pa nam danas u ordinaciju često dolaze vrlo zabrinute, naročito mlađe osobe, jer misle da boluju od ozbiljnih, pa i najtežih bolesti, iako se obično radi o banalnim stvarima.

Osim toga, na mobilnim telefonima, ukoliko se ne čiste redovno, mogu da se stvore masne naslage i bakterijski film, koji pak mogu da uzrokuju češću pojavu akni, ali to je nešto sasvim drugo.

Večernje novosti

 

 

 

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.