Da li je Njemačka spremna za muslimana kao predsednika?

Da li je Njemačka spremna za muslimana kao predsednika?

Izjava predsjednika Njemačke Joahima Gauka da je moguće da na čelu države bude čovjek islamske ili neke druge vjere, izazvala je reakcije među političarima.

 

Svih dosadašnjih 11 njemačkih predsjednika bili su hrišćani - devet su bili protestanti, a dva katolici.

Činjenica je, međutim, da predsjednik Njemačke može da postane svako ko je stariji od 40 godina i ko ima njemačko državljanostva.

Vjeroispovjest nije postavljena kao uslov za kandidaturu. 

Na pitanje lista "Bild", da li je izbor muslimana nešto što se samo po sebi razumije ili to ne bi bila dobra ideja zbog spora oko imigracije i pretežno msulimanskih izbjeglica, njemački političari odgovaraju različito. 

"Pitanje da li je predsjednik Njemačke hrišćanin, musliman ili budista, ne bi trebalo da igra ikakvu ulogu. Od ključnog značaja je da religija ne stoji iznad Ustava", rekao je šef frakcije socijaldemokrata (SPD) Tomas Operman. 

I zamjenik šefa SPD Ralf Štegner smatra da su pol i religija sporedne stvari pri izboru predsjednika, već da je važno da je predsjednik spreman za komunikaciju i da je figura koja ima integrativnu snagu. 

Lider Stranke Zelenih Džem Ezdemir, inače turskog porijekla, smatra da bi predsjednik mogao biti musliman ali dodaje da je potrebno da on bude "dobar lider države a ne vjerski vođa". 

I premijer pokrajine Tiringija Bodo Ramelov, takođe ljevičar, kaže da je svejedno je li predsjednik Rom, katolik, protestant, hindus, ateista, vegan, biciklista ili musliman. 

"Sve to ne govori ništa o njegovoj sposobnosti i ličnosti", kaže Ramelov. 

Potpredsjednik Evropskog parlamenta iz FDP Aleksander Graf Lambsdorf ne bi mogao da zamisli nekog, kako kaže, "mulu sa turbanom". 

"Ali predstavnik modernog, prosvećenog islama, poput gradonačelnika Londona (Sadika Kana)" mogao bi da zamisli na čelu Njemačke. 

Međutim, kod anketiranih predstavnika vladajuće koalicije CDU/CSU, prisutna je rezerva, pa čak i užasnutost po tom pitanju. 

Poslanik CDU u Bundestagu Klaus-Peter Vilš je šokiran. 

"Apsolutno pogrešno!". 

Njegov stranački kolega Karl-Georg Velman kaže da to u sadašnjoj situaciji uopšte ne bi bilo prikladno. 

"To bi samo produbilo podjelu u društvu", kaže on. 

Potpredsjednik antiimigracione desničarske Alternative za Njemačku Aleksandar Golan je pak kritikovao predsjednika Gauka zbog izjave da bi mogao da zamisli muslimana za predsjednika. 

"Muslimanski predsjednik Njemačke bi još više polarizovao naše društvo", rekao je on. 

U svakom slučaju, piše "Bild", samo jedna stvar nikako ne bi mogla da se dogodi - riječi zakletve u kojoj bi se pominjao Ajlah. 

Dozvoljena je samo rečenica "Tako mi Bog pomogao". 

"Od toga se ne može odstupiti", saopštila je kancelarija saveznog predsjednika.

B92

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.