Ali, bilo da aktivno trenirate ili ne, sa šećerom treba biti oprezan, jer telo na različite načine prerađuje različite vrste šećera. Evo koje vrste šećera treba jesti prije, a koje poslije treninga.
Glukoza – nalazi se u voću, pastama i hljebu. Ona je najjednostavnija vrsta šećera i njega tijelo najefikasnije razgrađuje, ide pravo u krvotok i zbog toga je najbolja opcija prije treninga.
Fruktoza – još jedan monosaharid kao i glukoza, koji se nalazi u voću, voćnim sokovima, medu i povrću. Jetra ga sprječava da odmah ode u krvotok, pa tako višak može direktno da utiče na gojenje. Kako bi izbjegli ovo, držite se na dvije čaše voća dvevno i smanjite količine sokova koje konzumirate. Najbolja opcija, prije treninga.
Saharoza – ovaj disaharid potiče od biljaka poput šećerne trske, a što se tiče hrane, najviše ga ima u kolačima. Preporučuje se unošenje ovog šećera nakon treninga, jer se on dijeli na jednake dijelove glukoze i fruktoze, ulazi u krvotok gdje protein dalje šalje glukozu u mišićne ćelije za dobijanje energije.
Maltoza – nema ga često u hrani, ali se često koristi za proizvodnju piva. Isto se ne preporučuje konzumiranje prije treninga.
Laktoza – nalazi se u mlijeku i mlječnim proizvodima. Mnogi ljudi nisu tolerantni na laktozu pa se njima, ali i onima koji jesu za svaki slučaj, ne preporučuje konzumiranje prije treninga.
Svaki od ovih šećera na različite načine da proizvodi energiju u mišićima. Kako biste napumpali više šećera u mišiće možete da koristite dva ili tri različita istovremeno, umjesto samo jednog.
Nauka podržava ovu tvrdnju, pokazujući u raznim studijama da tijelo brže oksidira glukozu i fruktozu ako ih jedete zajedno. Jedna užina može da se sastoji zajedno od kokica, banana i jabuka.
CNN/B92
Komentari