Ljekari kažu da je riječ o pritisku koji je, izmeren više puta, niži od 100 sa 60, a razlikuju se trajno nizak pritisak (hipotenzija) i prolazna sekundarna hipotenzija. Trajno nizak krvni pritisak nije bezazlen, naročito ako se ne liječi, jer može da oslabi funkciju svih organa, pije svega srca i mozga. Osim terapije koju propisuje ljekar, protiv hipotenzije se vekovima koristi bilje, naročito ono koje „steže” krvne sudove i pospješuje cirkulaciju.
Preparati i čajevi od cvekle i koprive, kao i kupinovo vino najstariji su borci protiv sniženog pritiska a mi podsjećamo na još neke koje je preporučivao akademik Jovan Tucakov.
Lijeska (Corylus avellana)
Iako se najviše sakupljaju i koriste plodovi, nisu za bacanje ni mladi listovi ni kora. Kora sadrži katehinski tanin, etarsko ulje i flavonske heterozide, list je sličnog sastava ali je bogat i vitaminom C, pa se upotrebljavaju kao zamijena za američku biljku hamamelis jer katehinskim taninom steže krvne sudove.
Koristi se:
* za liječenje hipotenzije
* da „stegne” krvne sudove
* protiv loše cirkulacije
Izliječite hipotenziju
- šaka svežih listova lijeske
- litar vode
Listove usitnite, prelijte proključalom vodom i poklopite. Poslije pola sata procijedite, podijelite u četiri doze i popijte tokom dana.
Crveni glog (Crataegus oxyacantha)
Lijekovite
osobine imaju osušen cvijet, list i zreo plod. Cvijet i list su bogati
flavonoidnim heterozidima, dok plodovi (gloginje) obiluju organskim
kiselinama. Crveni glog snižava povišen krvni pritisak, ali može i da
povisi nizak koji se javlja zbog slabosti srčanog mišića.
Koristi se:
* da ojača srce
* protiv niskog pritiska
Ojačajte srce
- kašičica suvih listova i cvijetova gloga
- 2,5 dl vode
Listove i cvijetove poparite vodom, poklopite i procijedite posle 15 minuta. Pijte dvije do tri šolje čaja dnevno, gutljaj po gutljaj.
SAVIJET PLUS: Preporuka je da se preparati gloga uzimaju pet do sedam dana i da se, potom, pauzira dva do tri dana.
(Izvor:biljeizdravlje.me)