Dlake su sastavni dio svakoga tijela bez obzira na pol, a imaju i zaštitnu funkciju. One prvenstveno štite organizam od ulaska bakterija i drugih neprijatnih mikro čestica kroz površinu kože, ali i utopljuju.
Količina dlaka na tijelu može biti određena genima, nacionalnom pripadnošću, ali i određenim medicinskim stanjima.
1. Hormonska uravnoteženost
Pojačana dlakavost kod žena nije samo estetski problem, već može imati i zdravstvene uzroke. Pojačani rast dlaka na tipično ‚‚muškim‚‚ dijelovima tijela kao što su brada, brkovi, leđa, prsa, i donji dio stomaka upućuju na bolest po imenu hirzutizam. Ona je znak hormonske neuravnoteženosti u organizmu, odnosno pojačanog lučenja muških hormona koji mogu izazvati mnoge teškoće.
2. Problemi s jajnicima
Ako je višak androgenih hormona popraćen neredovnim ciklusima, dublji razlog može se kriti u problemu s jajnicima, odnosno sindromu policističnih jajnika. Od ove bolesti obolijeva i do 10 procenata žena, a popraćen je i kroz višak kilograma, problemima s aknama, pa i insulinskom rezistencijom. Ako primjećujete ove simptome kod sebe, svakako bi trebalo da posjetite ginekologa.
3. Loše navike
Pretjerana dlakavost kod žena može biti posledica i neurednog života, loše ishrane i prečestog uzimanja pojedinih lijekova koji mogu naštetiti hormonskoj uravnoteženosti. Ljubitelji prirodnog pristupa uravnoteživanja hormona predlažu gubljenje viška kilograma, uvođenje redovnog vježbanja (u obzir dolazi sve od svakodnevne šetnje do bavljenja jogom) ti ishrane niskog glikemijskog indeksa i namirnice bogate prehrambenim vlaknima.
Komentari