Odlukom sudije okončano je suđenje koje je počelo 26. septembra u slučaju Debore Đianećini iz grada Modesto u Kaliforniji, kojoj je dijagnostifikovan rak jajnika 2012. godine.
U tužbi je kompanija "Džonson i Džonson" optužena za "nemarno ponašanje" prilikom stvaranja i plasmana bebi pudera.
Portparolka grupe "Džonson i Džonson", Kerol Gudrič izrazila je u saopštenju duboko saosjećanje s ženom koja je oboljela od raka i njenom porodicom, navodeći međutim da će kompanija uložiti žalbu na današnju odluku.
Još dvije tužbe u Sent Luisu ranije ove godine dovele su do odluke sudija o materijalnoj odšteti od ukupno 127 miliona dolara, dok su dvije tužbe u Nju Džersiju odbačene pošto je sudija naveo da nema pouzdanih dokaza da bebi puder izaziva rak jajnika, često fatalan, ali relativno rijedak oblik kancera.
Oko 2.000 žena podnijelo je slične tužbe, a advokati razmatraju još hiljade potencijalnih slučajeva, navodi agencija AP.
Mnogi istraživači nisu pronašli nikakvu vezu između raka jajnika i upotrebe bebi pudera u higijeni žena, a mnoge velike zdravstvene organizacije proglasile su talk bezopasnim.
Među faktorima za koje je poznato da doprinose povećanom riziku raka jajnika su starost, gojaznost, hormonska terapija žena u menopauzi, nerađanje, pojedine genetske mutacije i lična ili porodična istorija raka dojki ili jajnika.
Međunarodna agencija za istraživanje raka upozorila je na genitalnu upotrebu pudera kao "moguće kancerogenu".
Komentari