Grobno mjesto se nalazi u Hramu Vaskrsenja Hristovog u Starom gradu u Jerusalimu, a prekriveno je mermerom od 1555. godine, a vjerovatno i vjekovima ranije.
„Mermer koji prekriva grobnicu je uklonjen, a iznenadilo nas je koliko se materijala nalazi ispod njega“, rekao je Frederik Hibert, arheolog Nacionalne geografije (National Geographic)i partner u projektu restauracije.
„Biće ovo duga naučna analiza, ali ćemo konačno moći da vidimo originalnu kamenu površinu na kojoj je, prema tradiciji, bilo postavljeno Hristovo tijelo.“
Prema hrišćanskoj tradiciji, tijelo Isusa Hrista je stavljeno na odar nakon što su ga Rimljani razapeli u njegovoj 30. ili 33. godini.
Hrišćansko vjerovanje kaže da je Hristos vaskrsao, a da su žene koje su došle tri dana nakon sahrane prijavile da njegovog tijela nema.
Sada je Hristov grob okružen malom građevinom poznatom kao edikula (od latinske riječi aedicula, u antičkim hramovima malo svetilište, kapelica), koja je rekonstruisana 1808–1810. nakon što je uništena u požaru.
Tim naučnika Nacionalnog tehničkog univerziteta u Atini, pod rukovodstvom profesorke Antonije Maropolou, sada obnavlja edikulu i unutrašnjost grobnice.
Izložen grob daje istraživačima jedinstvenu priliku da prouče površinu onoga što se smatra najsvetijim u hrišćanstvu.
Analiza originalnog kamena omogućiće naučnicima da istraže ne samo originalni oblik grobnice već i šta se s njom dešavalo tokom vjekova, sve do 326. godine, kada ju je pronašla Sveta Jelena, majka rimskog cara Konstantina.
„Tehnike koje koristimo u dokumentovanju ovog jedinstvenog spomenika omogućiće ljudima da steknu uvid u naše nalaze kao da su i oni sami posjetili Hristov grob“, rekla je profesorka Maropolou.
RTS, NATIONAL GEOGRAPHIC
Komentari