"Najveći prioritet dajemo upravo bezbjednosti novinara, blogera i drugih medijskih aktera. U bilateralnim kontaktima sa trećim zemljama, kao i u multilateralnim i regionalnim forumima, dosljedno se suprotstavljamo bilo kojim zakonima, propisima ili političkim pritiscima koji ograničavaju slobodu izražavanja i preduzimamo konkretne korake na sprečavanju i odgovoru na napade na novinare i blogere. Evropska unija takođe obezbjeđuje integrisanje poštovanja slobode izražavanja u sve naše politike i razvojne programe", navode visoki predstavnici EU.
Smatraju da se kontinuirano zastrašivanje, pritisci i nasilje protiv novinara širom svijeta moraju okončati.
"Slobodni mediji i medijski pluralizam su ključni za slobodno, pluralističko i otvoreno društvo. Napadi na medije i novinare su napadi na demokratiju. Nedavno usvajanje Rezolucije o bezbjednosti novinara u Savjetu za ljudska prava UN predstavlja naročito pozitivan iskorak ka sigurnosti medijskih djelatnika.
Pozivamo sve države da sprovedu rezoluciju Ujedinjenih nacija i druge međunarodne obaveze, i da preduzmu aktivne korake kako bi se spriječilo i odgovorilo na nasilje protiv novinara i obezbijedilo da državni i nedržavni počinioci i podstrekači na takve oblike nasilja budu izvedeni pred lice pravde", kazali su u saopštenju.
U cilju jačanja angažmana na promociji medijskih sloboda i pluralizma i zaštite novinara u Evropskoj uniji, Komisija organizuje drugi godišnji Kolokvijum o temeljnim pravima na temu „Medijski pluralizam i demokratija“ 17. i 18. novembra. Kolokvijum će okupiti za istim stolom nacionalne i kreatore politika u EU, međunarodne organizacije, nevladine organizacije i medijske aktere, a kako bi razmotrili konkretne i izvodljive mjere za poboljšanje stanja temeljnih prava u Evropskoj uniji, uključujući i zaštitu novinara.“
Komentari