Drijemanje nakon alrma je štetno za vas!
Ilustracija

Iskorijenite lošu naviku

Drijemanje nakon alrma je štetno za vas!

Ma koliko dugo da ste spavali, nikada vam to ne djeluje dovoljno. I kada pritisnite "snuz" opciju da vam budilnik da dodatnih pet-deset minuta sna, to bi trebalo da vam da više energije za nastupajući dan?

Griješite!

Sudeći po naučnicima, umjesto da vam pomogne, to dremanje nakon alarma zapravo će pojačati osjećaj umora, zato što je vrijeme između dva zvona kratko i ne dozvoljava vam da usnite dubok sanak. Uz to, manjak rutine kao što je ustajanje pošto vas probudi alarm, zbuniće vaš mozak i unutrašnji časovnik u vašem organizmu.

Mnogi su podržali ovu teoriju, a među njima i bihevioralni stručnjak Den Erijeli.

Ukoliko treba da započnete dan u 7 ujutru, doći ćete u iskušenje da navijete budilnik na, recimo, 6:40 i da nekoliko puta pritisnete dugme za odlaganje buđenja. Ali, ako se odlučite za tu strategiju, vaše tijelo ne može da nauči šta je pravilan odgovor na alarm i buđenje, a za organizam je najbolje da usvoji jedno pravilo i da ga ne mijenja. Zato ustanite kad čujete alarm - savjetuje ovaj naučnik.

On dodaje i da naša tijela dobijaju zbunjujuću poruku kad odlažemo buđenje, naročito ako jednog dana ustanemo na prvo zvono, a sutradan 3-4 puta pritisnemo "snuz" dugme.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.