Brokoli
Glukosinolati koji se nalaze u brokoliju daju ovom povrću opor ukus, ali i smanjuju vjerovatnoću pojave malignih ćelija. Ovaj sastojak je veoma aktivan pri žvakanju i u toku varenja i izuzetno je djelotvoran u borbi protiv raka bešike i dojke.
Riba
Kod žena koje konzumiraju previše masnu hranu, rizik od oboljenja raka dojke je i do 55 odsto. Nutricionisti su jasno definisali šta je „previše“: jedenje masne hrane više od tri puta nedjeljno.Oni koji se preorijentišu na ribu (tri puta nedeljno sasvim je dovoljno), smanjiće rizik od malignog oboljenja i do 65 odsto.
Omega-3 masne kiseline u ribi ne samo da pokušavaju da spriječe nastanak malignih celija, vec koče i dalji razvoj već formiranih. Kod osoba oboljelih od raka, kod kojih je riba često na trpezi, postoji velika šansa da se kancerogene ćelije u njihovom organizmu dalje ne razvijaju.
Paradajz
Crveni plodovi ne samo da su niskokalorični (100 g sadrži od17 do 20 kalorija), već su i veoma ukusni. Paradajz je povrće koje ima najviše likopena, supstancu zbog koje je ova biljka crvene boje i služi kao veoma značajan zaštitnik srca i krvnih sudova.
Likopen, međutim, može i više – da uspori rast malignih ćelija i do 50 procenata – a u kombinaciji s vitaminom E koji se nalazi u uljima i mastima biljnog porekla, njihov rast se smanjuje čak i do 70 procenata. Njegova koncentracija povećava se zagrijavanjem – skuvan ili termički obraden (na primjer u vidu kečapa ili sosa) paradajz je mnogo djelotvorniji u borbi protiv raka nego kad se konzumira sirov.
Stvarukusa
Komentari