Do sada se mislilo da je violina od palisandrovog drveta nestala u talasima kada se njen vlasnik Volas Hartli udavio sa još 1.500 ljudi u najpoznatijem brodolomu u istoriji, u aprilu 1912. godine.
Poslije sedmogodišnjih provjera, aukcijska kuća saopštila je da može da potvrdi da je violina koja je pronađena na tavanu u Lankširu, na sjeverozapadu Engleske, zaista pripadala 34-godišnjem Hartliju.
Orkestar je svirao jednu hrišćansku melodiju iz 19. vijeka dok je brod tonuo poslije sudara sa ledenim brijegom.
- Naslage i korozija na instrumentu su kompatibilni sa potapanjem u morsku vodu. Angažovali smo i eksperta za nakit, koji je potvrdio da je gravura na pločici iz tog doba - izjavio je Oldridž.
Hartli je dobio violinu od svoje vjerenice Marije Robinson povodom vjeridbe 1910. Na instrumentu se nalazi srebrena pločica u koju je ugravirano: "Za Volasa, povodom naše vjeridbe. Od Marije."
Hartlijevo tijelo pronađeno je deset dana poslije brodoloma, ali violina nije bila na listi njegovih predmeta.
Sada se pretpostavlja da je instrument bio u kožnoj torbi koja je pronađena privezana za njega. Kasnije je otkriven telegram u kojem se Robinsonova zahvaljuje kanadskim vlastima jer su joj vratile violinu.
Robinsonova se nikada nije udala, a posijle njene smrti 1939. godine njena sestra je poklonila violinu lokalnom bendu Armije spasa, a odatle je instrument došao u ruke jednog nastavnika muzičkog.
Oldridž je rekao da violina neće biti odmah ponuđena na prodaju i procijenio da instrument vrijedi najmanje 100.000 funti.
(Izvor:Blic)