Ojačajte imunitet uz ova tri savjeta
Ilustracija

Ojačajte imunitet uz ova tri savjeta

Sezona prehlada i gripa je pred vratima, a mnoge ne veseli činjenica da svake godine nismo pošteđeni tog talasa kijavica, kostobolje i malaksalosti. Kako preduhitriti prehladu i grip, odbraniti se ili je barem ublažiti, otkrijte kroz ove tri ključne stvari za jačanje imuniteta.

1. U hrani je spas

U jačanju imuniteta vrlo su bitni vrsta i kvalitet namirnica koje unosimo u organizam. Stoga se u vrijeme prehlada i gripa preporučuje unos hrane bogate antioksidantima kao što su sveže voće i povrće koji nas štite od gripa i ostalih virusa tokom cijele godine.

Svojstva protiv upala sadrže namirnice poput tamnijeg zelenog povrća, bobičastog voća, lososa, paradajza, a poželjne su i namirnice bogate vitaminom C poput nara, limuna, narandže, mandarina, peršuna, kelja, paprike, zelja, praziluka i slično. Istraživanja su pokazala kako i cink, koji se može naći u namirnicama kao što su sjemenke bundeve, spanać, ostrige, orašasti plodovi i mahunarke, može da skrati trajanje prehlade čak i za nekoliko dana.

Ako primijetite da oko vas vladaju prehlade, uz uvijek dobrodošle namirnice koje sadrže C vitamin, naoružajte se i onima bogatim cinkom.

Uživajte u toplim hranjivim supama, a izbjegavajte prerađenu odnosno gotovu hranu i šećer jer su pogodneiza razmnožavanje bakterija i slabljenje imunog sistema.

2. Probiotici – stražari organizma

Mikrobi koji žive u našem digestivnom traktu pomažu nam da svarimo hranu, ali oni takođe učestvuju u regulaciji našeg metabolizma, osjećaja gladi i tjelesne težine, a imaju i određeni uticaj na naš imuni sistem. Snažan imunitet oslanja se na zdrav sistem organa za varenje, jer u njemu je smješteno gotovo 70 odsto našeg imunog sistema. U njegovom besprekornom radu uveliko pomažu probiotici koji sadrže “dobre” bakterije koje su korisne i pri ublažavanju upala i sprječavanju infekcija. Prema tome, oni nam mogu pomoći da ojačamo imunitet i čuvaju nas od prehlada i gripa. Ukoliko do njih ipak dođe, mogu pomoći u ublažavanju njihovih simptoma.

Šta su probiotici?

Fermentirane namirnice poput kefira ili jogurta sadrže probiotike pa se preporučuje njihov povećan unos prije sezone prehlada. Ako pak niste ljubitelji takvih proizvoda ili niste sigurni da li ih unosite dovoljno, možete se poslužiti probiotičkim dodacima ishrani ili probiotičkim ljekovima. Oni se, osim za vraćanje ravnoteže crevne mikroflore, mogu koristiti i preventivno kako biste ojačali zdravlje sistema za varenje i time imunitet, i pripremili organizam za sezonu prehlada i gripa. O tome kakvi bi probiotici bili baš za vas posavjetujte se s vašim ljekarom.

3. Vježbajte, spavajte, provjetravajte prostoriju

Za jačanje imuniteta važna je briga i za naše tijelo u vidu redovnog vježbanja. Pri tome nikako ne žrtvujte san jer kvalitetno spavanje od barem sedam sati i “ukradenih” 20 minuta preko dana za odmor ili dremanje ključni su u borbi protiv prehlada i gripa kada stignu niske temperature. Tokom sezona prehlada i gripa obavezno spavajte i boravite u provjetrenim prostorijama. Redovno otvaranje prozora i učestalije čišćenje radnih površina smanjuju rizik od zaraze.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.