Njegova Visost general šeik Mohamed bin Zajed bin Sultan al Nahjan - prijestolonasljednik, princ krune Abu Dabija, zamjenik vrhovnog komandanta vojnih snaga Ujedinjenih Arapskih Emirata i predsjedavajući Izvršnog savjeta Abu Dabija - posjetio je sredinom januara Beograd, prijestoni grad susjedne nam države Srbije.
U Srbiji ne pamte toliko sreće na jednom mjestu - tj. da je gostovanje nekog stranog državnika pobudilo tolike nade u bolje sjutra i izazvalo toliko euforije kao dolazak šeika Mohameda - što je i razumljivo, jer je od strane visokih zvaničnika Vlade Srbije - Aleksandra Vučića i Mlađana Dinkića, prije svih ostalih - najavljena mogućnost spektakularnih ulaganja u srpsku poljoprivredu i industriju od strane investitora iz UAE - ili preciznije iz Abu Dabija.
A riječ je o moćnim investitorima, u to nema nikakve sumnje.
Kada se 2009. godine, na primjer, susjedni emirat Dubai našao na samoj ivici bankrota uzrokovanog globalnom finansijskom krizom - emirat Abu Dabi je priskočio u pomoć povoljnim bankarskim kreditima - pa je, u znak zahvalnosti, Burđ Dubai - najviši neboder na svijetu (829,8 m) - naredne godine preimenovan u Burđ Kalifa - u čast Njegovog Visočanstva šeika Kalife bin Zajeda bin Sultana al Nahjana, predsjednika UAE i emira Abu Dabija - i najstarijeg brata pomenutog šeika Mohameda.
Za razliku od emirata Dubai, gdje se rezervama nafte nazire kraj - pa se unazad desetak godina razmišlja o ozbiljnim ulaganjima u sektore finansija, trgovine i turizma - u emiratu Abu Dabi još uvijek nema razloga za nagle poteze. Rezerve nafte, na kojima počiva cjelokupna privreda tog emirata, vrlo su izdašne - i mada se, kao i u Dubaiju, razmišlja o ulaganjima, sve se odvija u neuporedivo opuštenijoj atmosferi.
Porodica, tj. dinastija Nahjan je najmoćnija porodica u Abu Dabiju, a samim tim i u UAE, još od 1761. godine, kada je šeik Dijab bin Isa al Nahjan došao na vlast. Neke procjene kažu da imovina porodice Nahjan iznosi 150 milijardi dolara. Kada je šeik Mohamed oženio princezu Salamu 1981. godine, za proslavu svadbe je sagrađen čitav stadion - koji je imao 20.000 sjedišta. Svadba je trajala sedam dana i bila je, u to vrijeme, najskuplja svadba do tada organizovana. Potrošeno je oko 100 miliona dolara.
Prije mjesec dana, nakon što je u Abu Dabiju potpisan čitav niz bilateralnih ugovora između Srbije i UAE - srpski zvaničnici su počeli da bez zazora govore o milijardama dolara budućih, dugoročnih ulaganja kompanija iz Abu Dabija u Srbiju - ali ugledni i dobro obaviješteni analitičari ipak pozivaju na uzdržanost dok se ne objelodane precizniji detalji dogovorenih aranžmana
Dakle, u narednom periodu će svakako biti interesantno pratiti što se dešava u Srbiji - i da li će dolari iz Abu Dabija stvarno početi da pristižu u najavljenim količinama.
(Izvor:Vijesti)