Kanavero bi prvu ovakvu operaciju trebalo da izvede već sledeće godine, a Rus koji boluje od genetske bolesti zbog koje su mu mišići atrofirali dobrovoljno je pristao da bude ‘zamorče’.
Kanavero je predstavio virtuelni sistem koji prikazuje proces pripreme pacijenta za život u novom tijelu. Transplantacija glave pacijenata koji su nepokretni od vrata nadolje mogla bi im da novu priliku za normalan život.
Stavljanje glave na tuđe tijelo moglo bi da prouzrokuje neočekivane psihološke reakcije, pa je upravo zbog toga američka kompanija “Inventum Bioengineering Technologies” stvorila virtuelni svijet koji bi pomogao pacijentima poput Valerija.
"Ovo je svijet u kojem pacijente pripremamo za novi život u novom tijelu na najbolji mogući način, i to tijelu pomoću kojeg će moći da hodaju ponovo ili prvi put ", rekao je doktor Kanavero.
Osim virtuelne stvarnosti, predstavljen je i hirurški skalpel pomoću kojeg će se vršiti operacija. Skalpel pravi rezove od jednog mikrometra, odnosno milionitog dijela metra, što znači da ova sofisticirana tehnologija omogućava izvođenje i više nego preciznih rezova koje zahtjeva ovakav hirurški zahvat.
"Na kritike odgovaram tako što ljudima kažem da zamisle kako bi bilo živjeti sa stanjem propadanja mišića", rekao je Kanavero za Skaj njuz.
On je u januaru ove godine zajedno s kineskim stručnjacima uspješno obavio transplantaciju glave majmuna. Majmun je poživoo samo 20 sati, s obzirom na to da tim glavu nije spojio sa kičmenim stubom, već je zahvat izveo isključivo sa ciljem dokazivanja da je moguć i da pacijent sa spojenim dotokom krvi može normalno da živi.
Komentari