Riječ je o klitorisnom i vaginalnom, a klitoris je kasnije nazvao infantilnim te ga tako podredio vaginalnom.
Serija istraživanja na temu ženskog orgazma Stjuarta Brodija i Rui Migela Koste analizirala je Frojdove tvrdnje, a na to su još dodali da je klitorisni orgazam povezan s nezrelim psihološkim mehanizmima i lošijim kvalitetom odnosa.
Implikacije toga su bile vrlo ozbiljne - praktično se smatralo da žene koje ne mogu doživjeti vaginalni orgazam nisu mentalno zrele. No to je pobila najnovija studija naučnice Nikol Prause.
Ona je dokazala kako su vaginalni i klitorisni orgazam jedno i analizirala seksualne navike i zadovoljstvo hiljade žena u dobi od 18 do 53 godine, koje su detaljno odgovorale na njene upitnike.
- Klitoris i vagina ne mogu se razdvojiti u somatosenzornom korteksu ili hononuklusu na vanjskoj strani mozga. Ne postoje dokazi da različite vrste orgazma stimulišu druge djelove mozga. Nadalje, vaginalni polni donos uvijek ima efekt na klitoris, koji se pomiče prilikom seksualnog uzbuđenja, pa se klitoris stimulira i prilikom same penetracije - zaključila je Prause.
Činjenice o ženskom orgazmu
- Uopšteno, ženama je potrebno duže da postignu orgazam od muškaraca. Dok je prosječnom muškarcu potrebno dvije do tri minute penetracije, ženama je potrebno od 10 do 20.
- Preko 80 posto žena, za orgazam je potrebno nešto više od samog penisa, odnosno za to im treba i stimulacija klitorisa.
- Tokom seksualnog uzbuđenja, klitoris se zbog dotoka krvi povećava i mijenja svoju poziciju, a genitalni mišići stežu tokom orgazma.
- To se stezanje događa duž vagine, zdjelične kosti, anusa i mokraćne cijevi. Tipično, žene dožive od šest do deset takvih "grčeva" po orgazmu.
- Tokom orgazma dolazi do otpuštanja endorfina i oksitocina.
- Nažalost, tek svaka treća žena u prosjeku doživi orgazam tokom penetracije.
Izvor:24sata.hr
Komentari