"Od 26. novembra do 4. decembra, javne aktivnosti i svečanosti će biti obustavljene, a nacionalna zastava će biti spuštena na pola koplja na javnim zgradama i vojnim objektima", saopštile su kubanske vlasti, prenosi AFP.
Kastrovi posmrtni ostaci će biti sahranjeni posle četvorodnevne procesije kroz zemlju, dodaje se u saopštenju.
Vijest o smrti dugogodišnjeg kubanskog lidera Fidela Kastra izazvala je oprečne reakcije - dok u Havani tuguju, na ulicama Majamija se slavi, a neki sadašnji i bivši strani lideri izrazili su žaljenje zbog smrti revolucionarnog vođe, prenose danas agencije.
Kubanska državna televizija danas emituje specijalni program o životu preminulog bivšeg lidera, a stanovnicima Havane harizmatični revolucionarni vođa već nedostaje i za mnoge je vijest o njegovoj smrti bolan udarac, javlja AP.
S druge strane, pola sata nakon što su kubanske vlasti zvanično saopštile da je Kastro preminuo, nastalo je opšte veselje u naselju "Mala Havana" u Majamiju, gdje žive mnogi Kubanci koji su tamo pobjegli od komunističke vladavine.
Radost zbog smrti Fidela Kustra neki su izrazili trubeći iz automobila, a neki udarajući u šerpe, mašući kubanskim zastavama i klicajući u centru te zajednice Kubanaca u egzilu na Floridi, gdje je čak istim povodom priređen i vatromet uz zvuke salse, navodi američka agencija.
Na vijest o Kastrovoj smrti reagovali su i strani zvaničnici, pa je tako francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je da je Fidel Kastro bio oličenje "i nada i razočaranja" kubanske revolucije, prenosi AFP.
"Kao akter hladnog rata, on je za Kubance predstavljao ponos u odbacivanju spoljne dominacije", istakao je Oland.
Predsjednik El Salvadora Sančes Seren izrazio je duboko žaljenje za "prijateljem i vječnim drugom", a predsjednik Meksika Enrike Penja Nijeto je na Tviteru napisao da je Kastro bio prijatelj Meksika koji je unapređivao bilateralne odnose zasnovane na poštovanju, dijalogu i solidarnosti.
"Indija žali za gubitkom velikog prijatelja", poručio je putem Tvitera i indijski premijer Narendra Modi.
Španska vlada je pozdravila Kastra ako "figuru od ogromnog istorijskog značaja".
Bivši sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov rekao je agenciji Iterfaks da je Fidel Kastro u 20. vijeku učinio sve što je mogao da uništi kolonijalni sistem i uspostavi kooperativne odnose, pri čemu je ojačao zemlju za vrijeme najoštrije američke blokade i, iako pod ogromnim pritiskom, izveo Kubu iz blokade na put nezavisnog razvoja.
Vijest o smrti dugogodišnjeg protivnika SAD danas puni naslove američkih medija, koji su njome rano jutros apdejtovali vebsajtove posle prazničnog vikenda i obilježavanja Dana zahvalnosti, obimno izvještavajući o preminulom kubanskom revolucionaru.
Tako, "Njujork tajms" Kastra opisuje kao čovjeka koji je "isfrustirao 11 američkih predsjednika i nakratko gurnuo svijet do ivice nuklearnog rata" i kao "veliku međunarodnu figuru čiji je značaj u 20. vijeku znatno prevazišao ono što se moglo očekivati od šefa male ostrvske države sa 11 miliona stanovnika".
"Vašington post" piše o Kastru kao o "duhovnom svetioniku za svjetsku krajnju ljevicu" i navodi da "iako ga je voljelo mnoštvo sljedbenika, kritičari ga vide kao respresivnog lidera koji je Kubu praktično pretvorio u gulag".
"Kastro je svoje prkošenje zapadnom kapitalizmu nosio kao počasnu značku, održavajući komunizam živim u zapadnoj hemisferi dvije decenije nakon kraha Sovjetskog Saveza", zaključuje "Los Anđeles tajms".
Ruski predsjednik Vladimir Putin pohvalio je danas Fidela Kastra, lidera kubanske revolucije koji je preminuo u petak uveče u 90. godini, nazvavši ga "simbolom jednog razdoblja" i "iskrenim i pouzdanim prijateljem Rusije", saopštio je Kremlj, javlja AFP.
"Ime ovog istaknutog državnika se s pravom smatra simbolom jednog razdoblja u novijoj istoriji svijeta", napisao je Putin u telegramu kubanskom predsjedniku i Fidelovom bratu Raulu Kastru, navodi se u saopštenju.
Tanjug
Komentari