Besplatni pozivi, poruke, video pozivi vremenom su postali normalan i sastavni dio komunikacije ljudi. Ono što je posebna prednost današnjih servisa jeste što se besplatno možete povezati sa ljudima iz cijelog svijeta.
Dvije najpopularnije mreže za online komuniciranje su svakako Vajber i WhatsApp. Jedna koja ja nema mnogo prije poznata jeste Skype, međutim kako su Vajber i WhatsApp uveli video pozive, Skype skoro i da nije potreban.
Ipak, u Crnoj Gori ćete puno više naći korisnika Vajbera nego WhatsAppa, što nije slučaj u susjednim zemljama Srbije i Hrvatske.
Vajber je višeplatformska aplikacija zatvorenog koda za smart telefone koja omogućava trenutnu razmjenu poruka i poziva preko Internet mreže. Dakle, potrebno je samo da je vaš telefon priključen na internet. Takođe, ovu aplikaciju je moguće instalirati i na računar kao i tablet.
Registracija za Vajber je prilično jednostavna. Aplikaciju preuzmete i samo upišete svoj telefonski broj nakon čega dobijete kod. Nakon što aktivirate ovu aplikaciju ona sama u vašem imeniku pronalazi osobe koje takođe koriste ovu uslugu i ubuduće sami odabirete da li poziv upućujete normalno ili putem Vajbera.
Više od 1 milijarde ljudi u preko 180 zemalja koriste WhatsApp kako bi ostali u kontaktu s prijateljima i porodicom, bilo kad i bilo gdje, dok je u svijetu manji broj Vajber korisnika. WhatsApp je takođe besplatan i nudi jednostavno, sigurno i pouzdano dopisivanje i pozivanje, dostupno na telefonima širom svijeta.
Naravno, kako su obije aplikacije besplatne često korisnici na svojim mobilnim uređajima imaju instalirane obije aplikacije pa ih po potrebi naizmjenično koriste.
Često možemo čuti komentare "baguje mi Vajber, pošalji na WA", "kvalitet fotografije je bolji na WA", "pošalji mi video na Vajber"... Ipak, ne postoje tehnički dokazi o boljem kvalitetu jedne ili druge aplikacije.
Mi vas pitamo koju od ove dvije aplikacije više koristite: Vajber ili WhatApp?
Komentari