Tvorac najgorih programa mučenja CIA: Treba razvijati nove metode
Džejms Mičel desno

"Legalne prisile"

Tvorac najgorih programa mučenja CIA: Treba razvijati nove metode

Američki psiholog Džejms Mičel, koji je pomogao u razvoju programa "ispitivanja na višem nivou" CIA-e koji kritičari osuđuju kao program mučenja, danas je izjavio da Amerika mora da razvija nove metode "legalne prisile".

Mičel je, govoreći na jednom vašingtonskom institutu, istakao da su informacije koje su dobijene metodom insceniranja davljenja nalivanjem vodom (voterbording) nekoliko osumnjičenih, uključujući Kalida Šeika Mohameda (KSM), optuženog "mozga" napada na SAD 11. septembra 2001, bile od ključnog značaja i pomogle u spasavanju američkih života.

"Američka javnost mora da povede debatu o tome kako želi da se zaštiti", rekao je Mičel na Institutu Amerikan enterprajz, prenosi AFP.

Džejms Mičel je, zajedno sa kolegom Džonom "Brusom" Džesenom, radio pod ugovorom sa CIA na savjetovanju o upotrebi metoda nalivanja vodom i drugih tehnika.

Pitanje koliko daleko bi Amerika trebalo da ide u ispitivanju osumnjičenih ponovo je postalo aktuelno kada je novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp rekao tokom predizborne kampanje da će "vratiti mnogo gore metode od nalivanja vodom" za osumnjičene džihadiste, mada je kasnije ublažio retoriku, podsjeća francuska agencija.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.