Jednom mu se javio anđeo i naučio ga da plete čvorić koji se sastoji od sedam upletenih krstova. To je jedan od najkomplikovanijih čvorova na svijetu. Ovakvu brojanicu đavo nije mogao da rasplete.
Brojanica se drži u lijevoj ruci lagano između palca i kažiprsta. Osjenimo se znakom časnog krsta desnom rukom i tiho počnemo odbrojavajući svaku pojedinu molitvu jednim čvorićem.
Najčešća molitva kojom se molimo pomoću brojanice je Isusova molitva koja glasi:
“Gospode, Isuse Hriste, sine Božji, pomiluj me grešnoga!”
“Gospode, Isuse Hriste, pomiluj me!”
Pored Isusove molitve uobičajeno je da se hrišćani mole i Presvetoj Bogorodici i svetiteljima i to na sledeći način:
Presveta Bogorodice, spasi me grešnoga!
“Sveti (ime svetitelja) moli Boga za mene grešnoga!”
Pomoću brojanice možemo da se molimo za svoje bližnje, svoj narod i to tako što na prvom čvoriću brojanice izgovorimo sledeće riječi:
“Gospode Isuse Hriste, pomiluj slugu (sluge, sluškinju, narod) svoga (ime ili više imena sa spiska)”, a na ostalim čvorićima ne ponavljamo ime onoga za koga se molimo ako ih ima više, veće govorimo:
“Gospode Isuse Hriste, pomiluj pomenute sluge svoje!”
Takođe, možemo da se molimo i za upokojene srodnike:
Gospode Isuse Hriste, upokoj duše usnulih sluga svojih…(imena).
Molitva pomoću brojanice može da se praktikuje na svakom mjestu i u svakoj situaciji: u autobusu, vozu, čekaonici, prilikom šetnje ili čak razgovora u kome ne učestvujemo. Mnogi hrišćani pred spavanje osene krstom svoju postelju i legnu u krevet zajedno sa brojanicom tiho se moleći dok ne padnu u san.
Ujutro, kada se probude, odmah se late brojanice i tako započnu dan molitvom.
beograd.in
Komentari