SAD ponovo proizvode plutonijum u kosmičke svrhe
Ilustracija

Nauka - Semir

SAD ponovo proizvode plutonijum u kosmičke svrhe

Američko ministarstvo energetike je proizvelo prvu partiju plutonijuma nevojne namjene koji će se koristiti kao gorivo pri kosmičkim istraživanjima.

To su prve količine plutonijuma koje su proizvedene otkako je nuklearni reaktror Savana river u Južnoj Karolini zatvoren prije 25 godina, saopštili su zvaničnici američke svemirske agencije NASA.

Nakon što je američko ministarstvo energetike krajem 80-ih godina bilo prinuđeno da zatvori taj nuklearni reaktor iz bezbjednosnih razloga, NASA je kupovala radioaktivni plutonijum-238 od Rusije.

Ruske isporuke su, međutim, okončane 2010. i NASA je ostala sa malim i već starim količinama plutonijuma za kosmičke istraživačke misije, koje nisu povoljne za napajanje solarnom energijom.

Plutonijum prirodno zrači toplotu koja može biti konvertovana u električnu struju uz pomoć uređaja pod nazivom radioizotopski termoelektrični generator.

NASA sprovodi kosmička istraživanja s nuklearnim napajanjem od 70-ih godina prošlog vijeka, prenijela je agencija Rojters.

"Prva mala količina plutonijuma je samo probna", rekao je direktor NASA za planetarnu nauku Džim Grin i dodao da bi izvještaj ministarstva energetike o proizvodnm planovima i troškovima trebalo da bude okončan prije kraja ove godine.

NASA želi da ministarstvo odobri proizvodnju od oko 1,5 do dva kilograma plutonijuma-238 godišnje.

Dodatna korist od novoproizvedenog plutonijuma biće i ta što će miješanjem obogatiti stare količine koje su proizvedene prije više od 20 godina.

NASA je takođe radila na razvoju energetski efikasnijeg radioizotopskog generatora koji može da proizvede četiri puta više električne struje po kilogramu plutonijuma-238.

Grin je rekao da dva takva generatora treba da budu spremna za kosmičku misiju u 2016, ali još nije precizirano za koju.

Izvor (Nezavisne novine)