Na sajtu Instrumental objavljena je inženjerska analiza Samsungovog ovogodišnjeg najvećeg hit-modela i istovremeno najvećeg fijaska ove kompanije. Galaxy note 7 je jesenas povučen iz prodaje pošto se veći broj ovih mobilnih telefona zapalio.
Ekipa sa portala Instrumental rastavila je jedan ispravan Note 7 i analizirala njegovu unutrašnjost kako bi utvrdili šta je izazvalo veći broj samspaljivanja. Od početka je bilo jasno da je u pitanju problem sa baterijom, ali je bilo upitno da li se radi o njenoj izradi, lošoj izolaciji ili lošem smještaju unutar uređaja. Inžinjeri su u ovoj nezavisnoj analizi došli do zaključka da je uzrok svega bila očigledna konstrukcijska greška.
Litijum-polimerska baterija ovog modela napravljena je od slojeva litijum-kobalt-oksida i grafita, koje odvajaju polimeri uronjeni u elektrolit. Direktno spajanje slojeva, kao što znamo, vodi do zapaljenja ili eksplozije.
Inženjeri smatraju da je problem bio u smještaju baterije u kućište uređaja. U Samsungu su željeli da u što manje kućište uguraju što veću bateriju, ostavljajući minimalni prostor oko nje. Prilikom korišćenja i punjenja baterija se grije, što vodi i do povećanja njenih dimenzija jer se tijela na toploti šire.
Ostavljeni prostor do kućišta bio je premali (preporučuje se do 10 odsto veličine baterije ostaviti kao prostor za širenje), pa baterije u Note 7 nisu imale mjesta za ekspanziju. Jednostavnom logikom zaključuje se da su zbog toga bile izložene mehaničkom pritisku, što je na kraju dovelo do oštećenja njihove unutrašnje strukture i - eksplozije.
Inženjeri kompanije Instrumental zaključuju da ova greška krši jedno od osnovnih pravila konstrukcije uređaja.
N1
Komentari