Naučnici u američkoj nacionalnoj laboratoriji Argon kod Čikaga eksperimentisali su sa zvučnim talasima i farmaceutskim rastvorima, i postigli da kapljice rastvora lebde između dva zvučnika koja su okrenuta jedan prema drugom prenosi cafe.ba
Dok je istraživanje proizvelo neke vizuelno fascinantne rezultate, takođe, dovelo je do otkrića mnogo efektivnijeg načina za kreiranje amorfnih lijekova, što je poželjniji od dva oblika u kojima lijekovi mogu da budu.
- Jedan od najvećih izazova kod razvoja lijekova je smanjivanje količine lijeka koji je potreban da bi se postigao terapeutski efekat – kaže Kris Benmor, vodeći naučnik na projektu.
Amorfni lijekovi, naspram lijekova u kristalnoj formi, omogućavaju pacijentima da uzimaju manje doze i da dobiju isti nivo liječenja. Benmor je tražio način na koji bi rastvor ispario bez kontakta sa čvrstom površinom, zato što to najčešće dovodi do kristalizacije.
Rješenje je pronašao u akustičnoj levitaciji: korišćenjem dva zvučnika, okrenuta jedan prema drugom, koji emituju signal frekvencije 22 kHZ, postigao je da kapljice lijeka lebde u vazduhu.
Za sad se ovom metodom može pripremiti samo nekoliko kapljica lijeka odjednom, ali dodatni razvoj tehnologije može da dovede do masovne proizvodnje efikasnijih lijekova.
(Izvor: Tehnologija.me)