Do sada smo se dovijali, ali ovako više neće moći
Ilustracija

Zijad Mehić, v. d. dekana ASU u Sarajevu

Do sada smo se dovijali, ali ovako više neće moći

Akademija scenskih umjetnosti u Sarajevu započela je rad 2. decembra 1981. godine i do danas je ostvarila brojne rezultate te uveliko unaprijedila bh. teatar i film. Dovoljno je možda samo reći da je izrodila velika umjetnička imena koja su priznata i cijenjena i na svjetskoj sceni. U kakvoj se situaciji danas nalazi ova ustanova te koji su njeni gorući problemi u trenucima kada kulturna scena BiH polako nestaje, razgovarali smo sa Zijadom Mehićem, v. d. dekana ASU.

Svi saglasni

Još ste v. d. dekana?

- Još, s obzirom na to da neću da činim nikakve zakonske prekršaje. Moj prvi mandat trajao je dvije godine, drugi četiri, a to zakon jednostavno ne prepoznaje. Dva mandata, bez obzira na dužinu trajanja, su dva mandata. Tako da je Upravni odbor Akademije zamolio Ministarstvo da to riješi. Imam njihovu punu podršku za još jedan mandat. I Nastavno umjetničko vijeće Akademije u svim sazivima dalo je svoju saglasnost, pa vidjet ćemo šta će biti.

Na koji način Akademija opstaje u vrijeme kada se budžeti za kulturu smanjuju, zatvaraju institucije zbog nebrige države?

- Mi nemamo vlastiti prihod od studenata vanrednog studija. Prije tri godine smo tek otvorili mogućnost za audio-vizuelni studij, međutim, i ta školarina koju studenti plaćaju je u formi humanističkih nauka. Drugih prihoda jednostavno nema. Oni koji redovno studiraju ne plaćaju školarinu, nego imaju upisninu od 100 KM. Ono što smo tražili, a što do sada nikada nije sistemski riješeno, jeste izdavanje sredstava za ispitne radove studenata uz one osnovne obaveza za nastavni program Akademije i druge materijalne troškove. Jednostavno, čekamo da svaki ministar nađe osjećanje za Akademiju pa da u toku godine izdvoji neka sredstava koja nisu dostatna da bi studenti završili svoje radove.

pak, niste samo sjedili i čekali da Vam padne s neba.

- Mi smo, ustvari, na Akademiji postali pravi menadžeri, ne samo ja, nego i nastavnici, pa čak i studenti. Dovijamo se na sve načine da bi studenti mogli završiti svoje radove. Ne možemo ih prepustiti da to sami finansiraju u ovakvoj ekonomskoj situaciji u BiH. Dajemo sve od sebe, ali moram reći da ovako više nećemo moći.

Svojim tokom

Je li problem s Pedagoškim fakultetom, s kojim dijelite prostorije, riješen?

- Nije, ali sretni smo da zgrada akademije na Skenderiji ide svojim tokom i nadam se da ćemo u naredne dvije godine imati mogućnosti da uselimo. Svi to željno iščekujemo jer ovaj prostor u kojem smo sada nikad nije riješen, niti su kolege sa Pedagoškog fakulteta imala osjećaja za nas. Mi radimo do deset uveče, nastava je u dvije smjene do 19 sati nakon čega studenti ostaju ostaju do 22 sata kako bi se praktično mogli pripremiti za sljedeći dan. Tako da se zajedno sa prostorom i onim što imamo, snalazimo.

Master studije

Šta je s master studijem koji ste namjeravali pokrenuti?

- To nismo pokrenuli upravo zbog nedostatka finansijske podrške, ali nadam se da ćemo to uspjeti u ovoj godini i to za odsjeke za režiju, glumu i produkciju.

Mnogo je zainteresiranih, ne samo onih koji su studirali kod nas već i studenata van BiH.

(Izvor:Dnevni Avaz)