Treneri savjetuju da se, ukoliko trčite po hladnom vremenu, to radite po danu ili negdje gdje je osvijetljeno, kako biste izbjegli led i samim tim povrede. Nemojte slušati muziku dok trčite jer bi trebalo da obraćate pažnju na zvukove iz okoline i izbjegnete ledene površine ili zatrpane stepenice i slične zamke koje su skrivene pod snijegom.
Stručnjaci savjetuju da trčite što češće po istoj stazi kako biste je dobro upoznali i izbjegli potencijalne opasnosti. Tempo trčanja prilagodite uslovima u kojima se nalazite. Dobro je da se pripremite prije trčanja po snijegu, a to podrazumijeva da se dobro istegnete i da napravite toplu kupku. Kad je riječ o vježbanju na zimskim uslovima, važno je i odabrati prikladnu obuću za tip treninga kojim ćete se baviti.
Trčanje zahtijeva patike koje moraju biti prilagođene mokroj i klizavoj podlozi. Odlučite li početi šetati po obližnjim parkovima, šumama ili brdima, preporučuje se obuća koja će zaštititi i dodatno fiksirati skočni zglob S obzirom na to da zimi rano pada mrak, što vas može dodatno oneraspoložiti i uspavati, pokušajte vježbati ujutro, prije odlaska na posao. - Za ljude koji rade od osam do deset sati na dan jutarnje je vježbanje najbolji izbor jer će aktivnost pokrenuti cirkulaciju i pojačati unos kisika za radni dan.
Osim jutarnje aktivnosti svakako bih preporučio lagano aktivno istezanje kako bi tijelo preko noći bilo što opuštenije te se regenerisalo- savjetuje. Vježbanje na niskim temperaturama može uzrokovati smrznutost na otkrivenim dijelovima tijela poput obraza i ušiju. Ako vas koža pecka, izgubili ste osjećaj ili osjećate da je neki dio tijela umrtvljen, prekinite s aktivnošću i otiđite na toplo.
Nezavisne novine
Komentari