Djevojčica koju je dobio prethodno neplodan par, ipak ne nosi DNK materijal tri osobe, prenosi BBC.
Tim sa klinike Nađa u Kijevu oplodio je majčino jajašce očevom spremom, da bi zatim kombinovane gene prebacio u jajnu ćeliju uzetu od trećeg donatora, pa tako dijete ima genetski materijal svojih roditelja, uz malu količinu DNK druge žene.
Ova djevojčica, iako je prva začeta i rođena baš ovom metodom, nije prva "moderna beba sa tri roditelja" u svijetu, jer je prošle godine u Meksiku rođeno dijete za čije je začeće korišćena malo drugačija metoda.
Metoda vantjelesne oplodnje pronuklearni transfer primijenjena u Ukrajini razvijena je kako bi se ženama koje bi mogle da prenesu ozbiljne genetske anomalije, zvane mitohondrijalne bolesti, pomoglo da dobiju zdravo dijete.
Kijevski tim je, međutim, koristio tehniku koja uključuje sakupljanje jajne ćelije majke čija je mitohondrija nezdrava i donatorske jajne ćelije sa zdravom mitohondrijom, za liječenje neplodnog, a ne para koji ima bolest mitohondrija, piše britanski Tajms.
Valerij Žukin koji je vodio tim stručnjaka, rekao je da su se na taj korak odlučili jer kod dotičnog para nije uspijevao uobičajeni način vantjelesne oplodnje i dodao da ima još jednu sličnu pacijentkinju koja bi trebalo da se porodi početkom marta.
Metoda je nova i kontroverzna i postavlja etička pitanja, kao na primjer kako će se dijete dobijeno ovom tehnikom osjećati po pitanju toga što ima DNK tri osobe.
"Pronuklearni transfer je veoma eksperimentalan i nije dovoljno istražen niti naučno dokazan. Mi bi smo bili veoma oprezni kada je u pitanju usvajanje ove metode za poboljšavanje rezultata vantjelesne oplodnje", rekao je predsjednik Britanskog društva za plodnost, profesor Alan Balen.
Beta/N1
Komentari