Naučnici sa Univerziteteta Braun su došli do saznanja o specifičnim promjenama koje se dešavaju u mozgu kada spavamo na nepoznatom mjestu. Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Current Biology, zasnovani su na iskustvu tridesetpetoro mladih i zdravih ljudi, prenosi Dnevno.rs.
Istraživači su pronašli dokaze da je prilikom promjene kreveta, jedna hemisfera najčešće lijeva, budna jer kao i kod mnogobrojnih životinja mozak tokom noći funkcioniše po principu noćne straže. Iako smo uveliko utonuli u san, određeni njegovi dijelovi ostaju budni.
Okruženje u kome se nalazimo je novo, pa se u tim trenucima aktiviraju naše pritajene sposobnosti za opstanak. Čula su izoštrena i prate sve što bi moglo da nam se u novonastalim okolnostima učini neuobičajenim - kaže jedan od autora studije Masako Tamaki.
Najranjiviji smo dok spavamo, a mozak i naše kognitivne sposobnosti su u tim momentima usmjerene samo ka jednom cilju - da nam pruže zaštitu.
Zanimljivo je da su tokom istraživanja, naučnici otkrili da je lijeva hemisfera mozga osjetljivija na viskoke tonove, piše britanski Tajm.
Komentari