Zašto je spavanje u hladnoj sobi dobro za zdravlje?
Ilustracija

Zašto je spavanje u hladnoj sobi dobro za zdravlje?

Spavanje je važno za dobro zdravlje, ali često ni ne znate šta je to zapravo dobro spavanje. Novo istraživanje je pokazalo da spavanje u hladnijoj sobi može poboljšava zdravlje.

 Hladnije spavaće sobe bi mogle suptilno da transformišu vaše smeđe masno tkivo (smatra se dobrom masnoćom) u veću potrošnju energije i metabolizam, čak i tokom dana.

Do nedavno, naučnici su mislili da odrasli nemaju smeđu masnoću, ali tokom poslednjih par godina je pronađena mala i oskudna količina, veličine kašičice, u vratu i gornjem dijelu leđa kod mnogih odraslih osoba. Ovo je važno jer je smeđa masnoća metabolički aktivna, za razliku od poznatije. Eksperimenti rađeni na miševima su pokazali da je potrebno da je šećer izbačen iz krvotoka da bi počeli da sagorijevate kalorije i da održavate unutrašnju temperaturu tijela.

Sličan proces se odvija i kod ljudi. Nova studija je istraživala uticaj kontrolisanih klimatskih uslova u spavaćim sobama u kojima je spavalo pet mladih muškaraca. Mladići su tokom dana živjeli svoje uobičajene živote, ali uveče bi se vraćali na spavanje u institut. Sva jela, uključujući ručak su im bili osigurani da bi održali pravilno unošenje kalorija. Spavali su ispod provjetrenih laganih čaršava.

Tokom prvog mjeseca, istraživači su održavali temperaturu sobe do 24˚, smatrajući da neutralna temperatura neće pokrenuti reakciju tijela.

Sljedećeg mjeseca, temperaturu soba su smanjili na 19˚, istraživači su za tu temperaturu smatrali da će u malim okvirima stimulisati smeđe masno tkivo (ali ne i da će izazvati drhtanje, što je inače standardna reakcija na nižim temperaturama).

espreso.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.