Stopala su ogledalo zdravlja cijelog organizma jer trpe najveći pritisak, predstavljaju stub i oslonac kičme, a nepravilna briga o njima može uzrokovati ozbiljne tegobe.
Posljedice neadekvatne brige o stopalima mogu se prenijeti na koljena, karlicu, kičmu pa čak i vrat. Može doći do pojave grčeva, otoka, umora u noga i bola u petama. Otežan i nepravilan hod izaziva slabiju produktivnost i loše raspoloženje a ugrožava i cirkulaciju.
Svaka tačka na stopalu povezana je sa jednim određenim sistemom organa, pa se često neki ozbiljniji medicinski problem manifestuje upravo bolom u tabanima.
Uzrok brojnih problema koji pogađaju stopala najčešće je loš izbor obuće, profesija koja zahtjeva dugotrajno sjedenje, ili pak kod profesionalnih sportista podrazumijeva konstantan pritisak na ovaj osjetljivi dio tijela, a neadekvatna ishrana koja vodi do prekomjerne težine takođe predstavlja potencijalni rizik za neko oboljenje stopala. To su najčešće problemi sa stvaranjem čukljeva, kurjih očiju, ili oštar bol u peti izazvan formiranjem kalcifikata u toj regiji. Problemi sa stopalima mogu se javiti kao posljedica nekih naslednih ili urođenih anomalija kao što su ravni tabani, kriva kičma, "O" noge, "X" noge ili osteoporoza.
Zbog toga je jako važno posvetiti više pažnje ovom dijelu tijela, kroz pasivno istezanje cijelog tijela, specijalne manuelne tretmane stopala, savremene metode kao što je kineziotaping, i individualno prilagođenu fizikalnu terapiju.
Kao prevencija i lijek mogu se koristiti brojna anatomska pomagala kao što su dinamički ulošci, silikonski umeci za obuću, medicinske čarape, anatomska obuća i slično.
Da li ste znali?
- Na stopalima se nalazi preko sedam hiljada nervnih završetaka
- Preko 70 odsto ljudi je bar jednom u životu imalo neku povredu stopala
- Više od 35 odsto djece ima nasledne probleme sa stopalima
- Probleme sa čukljevima ima 45 odsto populacije
- Posljedice dijabetesa na stopalima pojave se kod 65 odsto oboljelilh.
Komentari