Skala radio je pitao Genadija Sisojeva, političkog analitičara i urednika u moskovskom Komersantu da li misli da postoji mogućnost da Rusija ipak izruči svoje državljane Crnoj Gori, iako između ove dvije države ne postoji ugovor o ekstradiciji.
Sisojev je kazao da ne postoji bilo kakva mogućnost da Rusija isporuči dvojicu svojih državljana Crnoj Gori.
Po njegovim riječima nije ključna stvar da između Rusije i Crne Gore ne postoji sporazum o ekstradiciji, nego je ključno to da po ruskim zakonima Rusija nema prava da isporučuje svoje građane bilo Crnoj Gori, Americi ili bilo kojoj drugoj državi.
Nikad nije bilo takvog slučaja i Sisojev misli da je to čak i Ustavom propisano u Rusiji.
“Ukoliko ovoj zemlji budu predočeni dokazi da je njen građanin uradio bilo kakav kriminal ili zločin, njemu će se suditi na teritoriji Rusije. U ovom slučaju maksimalno što Crna Gora može očekivati je da njeni istražni organi učestvuju u ispitivanju Širokova i Popova na teritoriji Rusije ili, kako je prije nekoliko mjeseci bio slučaj sa bivšim predsjednikom Ukrajine Janukovičem, koga ukrajinski organi terete za neke zločine. On se nalazio u Rusiji, a istražni organi Ukrajine su postavljali pitanja preko TV linka”, objašnjava Sisojev.
Na pitanje da li je tačno, kako trvde pojedini mediji da su Popov i Širokov pripadnici vojne obavještajne službe G.R.U što bi značilo da je Rusija direktno umiješana u unutrašnje stvari Crne Gore, iako visoki zvaničnici te države to negiraju, Sisojev kaže da postoje dva stava.
"Za ovo pitanje postoje dva stava, i to ruski zvanični stav koji je bio iznijet na veoma visokom nivou predstavnika portparola Kremlja, Piskova koji je kazao da zvanična Rusija ni na koji način nije umiješana u dešavanja u Crnoj Gori. Drugi, zvaničan stav crnogorskog Specijalnog tužilaštva je da iza svega stoje dvojica ruskih nacionalista.
Niko zvanično ne može da tvrdi da li je neko od njih pripadnik specijalne službe Rusije dok je aktivni pripadnik te službe, jer je ta informacija povjerljiva i niko ne smije da je otkriva. Tek kada takvo lice bude penzionisano može se više saznati, kao što je to bio slučaj sa bivšim komandantom na istoku Ukrajine Igorom Strelkovim. On je sam priznao da je bio pripadnik te vojno obavještajne službe. Poznato je da je 90. godina Strelkov ratovao kao dobrovoljac u Bosni i bio aktivni oficir. U ovom slučaju, ako je vjerovati priči koju je iznio Aleksandar Sinđelić crnogorskim istražnim organima da je od Popova i Širokova dobio 200 hiljada eura, teško je povjerovati da su oni tu sumu izvadili iz svoga privatnog džepa”, ispričao je Sisojev za Skala radio.
Skala radio
Komentari