Vitamin D u trudnoći da ili ne
Ilustracija

Trudnoca i bebe

Vitamin D u trudnoći da ili ne

Količina vitamina D u organizmu trudnice ne utiče na zdravlje kostiju njene bebe, tvrde britanski naučnici. Oni su sproveli studiju koja ne ukazuje na bilo kakvu vezu između nivoa vitamina D budućih majki i zdravlja njihove dece u uzrastu od deset godina.

Prema zvaničnim preporukama britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS), trudnice i majke u fazi dojenja bebe treba da uzimaju preparate vitamina D u dozama od 10 mikrograma dnevno, zato što se smatra da on doprinosi jačanju kostiju njihove djece.

- Ne postoje uverljivi dokazi da trudnice treba da uzimaju vitamin D- kaže profesor Debi Lolor, rukovodilac istraživanja Univerziteta Bristol pod nazivom "Deca 90-tih".

Neki stručnjaci, međutim, ističu da određene grupe žena, na primer one koje se retko izlažu dejstvu sunčeve svjetlosti ili su gojazne, treba podsticati da uzimaju preparate vitamina D.

U istraživanju je učestvovalo 3.960 trudnica, kojima je u svim fazama trudnoće meren nivo vitamina D. Ispostavilo se da je nivo vitamina D u načelu veći u ljetnjim mjesecima, a da je niži kod žena koje nisu bjelkinje i koje su pušile u trudnoći. Uprkos tome, nije ustanovljena bitnija veza između sadržaja vitamina D majki i sadržaja minerala u kostima njihove djece u uzrastu od oko 10 godina.

- Znamo da vitamin D reguliše količinu kalcijuma u organizmu i time doprinosi zdravlju kostiju i zuba, kao i da je nizak nivo ovog vitamina dovođen u vezu s problemima u formiranju kostiju bebe i većim rizikom od bolesti kao što su rahitis i osteoporoza u kasnijem životu- kaže dr Toni Falkoner, predsjednik Kraljevskog udruženja ginekologa i akušera.

 - Određene grupe žena, na primer, one iz južne Azije, crnkinje iz Podsaharske Afrike, žene sa Bliskog istoka, žene koje se retko izlažu sunčevim zracima, gojazne žene (BMI veći od 30 u trudnoći), kao i one koje su na dijeti s malim sadržajem vitamina D, izložene su većem riziku od nedostatka vitamina D. Veoma je važno da one dobiju potrebnu dozu.

Ovaj stručnjak, međutim, ističe da su neophodna dodatna istraživanja o primeni preparata vitamina D, uključujući moguće koristi, štete i optimalno doziranje.

(Izvor:zenablic.rs)