Dobro je poznato kako je kvalitetan san izuzetno važan za zdravlje. Nesanica je, nažalost, problem koji muči mnoge, a stručnjaci upozoravaju i na još neke faktore koji mogu remetiti san poput npr. uspavljivanja uz pomoć televizije, teške hrane prije spavanja, ali i popodnevnog sna koji ne bi trebao biti duži od pola sata (i nikako iza 16 sati). Mnogi često sami sebi uzrokuju probleme sa spavanjem: jedu nezdravu hranu, piju nezdrava pića i imaju loše navike spavanja. Problemi s nesanicom mogu, nažalost, postati hronični.
Nema ništa gore nego probuditi se u sred noći, nemirno se vrtjeti u krevetu i ne moći ponovno zaspati. Ako imate ovakav problem, možda biste mogli isprobati neke od ovih korisnih trikova.
Dr. Majkl Brus, autor knjige 'The Power of When', ističe nekoliko stvari koje bi ste mogli napraviti ako ste i vi među onima koji nikako ne mogu vratiti san na oči, piše independent.co.uk.
Brus kaže kako mnogi ljudi imaju iracionalan strah da se neće dovoljno naspavati. No on objašnjava da jedna noć nespavanja nije nikakav kraj svijeta. Kad se probudite, nastojte da ne idete u WC ako zaista ne morate. Naime, prilikom hodanja podiže se brzina rada srca zbog čega ćemo teže zaspati.
Bitno je biti opušten i nikako ne gledati na sat jer će vas to još više razbuditi. Naravno, čim se probudimo, prvo što napravimo je da instinktivno pogledamo na sat i vidimo koliko još sati sna imamo prije nego što zazvoni alarm. Jedino što možemo napraviti je da se opustimo jer ako počnemo razmišljati o tome kako ne možemo zaspati, ta misija postaje zaista nemoguća.
Kad previše razmišljate o tome hoćete li zaspati i koji je tačno uzrok nesanice, nećete moći brzo zaspati. Što se više na to fokusirate, to postaje veći problem koji opet rezultira nesanicom. Spavanje je prirodna stvar. Prestanite o tome razmišljati. Nastojte se opustiti i otpustiti takvo razmišljanje. Svaki put kada vam misli krenu na razmišljanje o spavanju, prekinite ih i fokusirajte se na nešto drugo.
Tportal
Komentari