Mirisom podsjeća na tamjan, a izgledom na majčinu dušicu. Najlekovitiji dio je list jer ima najviše etarskog ulja i tanina, kao i gornja polovina biljke dok je u cvijetu. Timijan je ukrasna i medonosna biljka, a cvijeta od juna do oktobra. Samoniklo raste u Sredozemlju, dok se u Srednjoj Evropi uzgaja kao kultura.
Sastojak timol je među važnijima, dokazano je da u poređenju sa drugim biljkama slične moći, višestruko jače djeluje na mikroorganizme. Zato se timijan i danas koristi kao prirodni antiseptik jer etarsko ulje sadrži velike količine timola i karvakrola, kao i lijek protiv kašlja, a stavlja se i u kupke za opuštanje. Često se primjenjuje kod bolesti respiratornih organa, jer se pokazalo da efikasno smiruje veliki kašalj kod djece i odraslih. Zanimljivo je da eteričnog ulja timijan ima najviše oko 14 časova.
Istraživanja su pokazala da biljka sadrži i veće količine gvožđa, kalcijuma, smole, a od vitamina posebno najviše A. Zbog prijatne arome i antibakterijskog svojstva, čest je sastojak pasti za zube. Osim što ih čisti, jača i desni i osvježava dah.
Kao začin je izvrstan za ribu i meso. Zbog prijatne arome koristi se i kao dodatak jelima od paradajza i čorbama. Aromatična supstance iz esencijalnog ulja timijana uspješno stimulišu želudačne sokove i pomažu u varenju hrane. Pa, ako pretjerate sa jelom, umjesto uobičajene kafe, bolje popijte čaj od timijana, jer će vam odmah biti lakše. Ovaj napitak poboljšava i apetit, ublažava anemiju, umor, nazeb.
U kulinarstvu se idealno kombinuje sa bijelim lukom, paradajzom, maslinama i vinom, zbog čega je neophodan u mediteranskoj kuhinji. Jelu daje pikantan ukus, a istovremeno neutrališe masnoću. Ne gubi aromu prilikom sušenja, zbog čega je veoma efikasan i u zimskom periodu o obavezan je sastojak suhomesnatih proizvoda.
Ulje i vinsko sirće imaju bolji ukus kada se u njih doda timijan.
Čaj na dva načina
Od timijana se čaj može pripremiti na dva načina. U prvom se biljka potapa u ključalu vodu, a drugom u hladnu.
* U ključaloj vodi se priprema tako što se supena kašika pomješanih listova, cvjetova i nadzemnih dijelova timijana prelije sa 2 dl vode i ostavi 30 minuta. Nakon toga se čaj procijedi i pije nezaslađen tri puta dnevno (po 2 dl).
* Drugi način je da supenu kašiku iste mješavine timijana prelijete sa 2 dl hladne vode i polako zagrijevate do ključanja, a zatim ostavite da odstoji 30 minuta. Procijedite i pijte nezaslađen tri puta dnevno po 2 dl. Ukoliko baš morate da zasladite čaj, stavite kašičicu meda.
Novosti
Komentari