Pogrešan izbor donjeg veša može uticati na neplodnost kod muškaraca
Ilustracija

Čuvajte svoje zdravlje

Pogrešan izbor donjeg veša može uticati na neplodnost kod muškaraca

Promjenom stila života i određenih navika moguće je eliminisati negativne učinke, pa i poboljšati plodnost, kaže dr. Zoran Peršec, specijalist urologije, načelnik Zavoda za urologiju u KB-u Dubrava. Plodnost kod muškaraca prirodno počinje opadati oko 40. godine i smanjuje se kod onih koji puše, piju, konzumiraju droge ili imaju prekomjerni višak kilograma. Zato su umjerenost, održavanje forme i raspoloženja izuzetno važni, dodaje.

Mnoga istraživanja pokazuju da dijete s bogatim sadržajem omega-3 masnih kiselina, pravilnim omjerom ugljenih hidrata te odgovarajućom količinom voća i povrća poboljšavaju plodnost kod muškaraca i povećavaju šanse za začeće. Isto tako, prekomjerno uživanje u alkoholu uništava i žensku i mušku plodnost, a isti učinak na muškarca ima i uzimanje anaboličkih steroida (body bilding). U razvijenim zemljama Zapada (npr. SAD-u), trend očinstva u kasnijoj dobi sve je vidljiviji. 

''Od 1980., stopa fertiliteta za muškarce u 30-im godinama je porasla za 21%, a za muškarce u dobi od 40 i starije za gotovo 30%. Nasuprot tome, stopa fertiliteta kod muškaraca mlađih od 30 godina smanjila se za 15%. Ukratko, u mlađim godinama danas muškarci rjeđe postaju očevi, a kasnije roditeljstvo – i za majke i za očeve – kako zbog socijalnih razloga, ili zbog izraženije bračne neplodnosti koja zahtijeva višegodišnji tretman, postaje trend i kod nas'', ističe dr. Peršec.

Danas je poznato da kasnija dob muškarca dovodi do toga da se povećava vrijeme potrebno za začeće. Do toga može doći zbog smanjenja kvaliteta sjemena muškarca, kao i veće učestalosti oštećenja DNK (fragmentacije DNK), koja se vidi u sjemenim stanicama. Također, povećava se stopa pobačaja, ili anomalija ploda uzrokovanih muškim faktorom.

Rizik od razvoja bolesti ili izloženosti toksinima iz okoline i prehrane takođe se povećava s godinama i može smanjiti kvalitet sjemena. Virusni orhitis (upale testisa), kao i polno prenosive bolesti mogu dovesti do neplodnosti muškarca zbog oštećenja samih jezgri polnih stanica, ishemije ili imunološkog odgovora tkiva na infekciju. 

''Zbog bolesti hipotalamusa ili hipofize, na primjer, može doći do poremećaja u lučenju i funkcioniranju hormona koji utiču na plodnost. Lošija plodnost može biti i posljedica povrede ili bolesti testisa, poput nespuštenog testisa, te proširene vene testisa (varikokela). Može se pojaviti i kao komplikacija polnih infekcija, među kojima su najčešće gonoreja, klamidija i HPV infekcija. Posebnu pažnju treba usmjeriti na bolest bubrega, jetre ili šećernu bolest jer njihovo pravilno liječenje i redovna kontrola pomažu u poboljšanju polne funkcije'', ističe dr. Peršec. 

No valja paziti i na odjeću jer istraživanja naučnika otkrivaju kako muškarci koji nose bokserice i spavaju goli imaju 25% manje oštećenje DNK. 

- Jedino je sigurno da dugotrajna izloženost povišenoj temperaturi i visokoj  vlažnosti može smanjiti kvalitetu sjemena kod muškaraca, što se posebno odnosi na zanimanja kao što kuvari, radnici u topionice ili kod visokih peći i slično - ističe doc. dr. Peršec. 

dcba68c5ba2f7ac9170d

Foto: Dreamstime

Izbjegavajte usko donje rublje

Prema rezultatima nedavne studije na 500 muškaraca, oni koji nose bokserice i spavaju goli noću imaju značajno manje oštećene razine DNK u spermi u poređenju s onima koji nose uske slip gaće tokom dana i noći. Istraživači su otkrili da muškarci koji spavaju goli i nose bokerice imaju 25% manje oštećenje na DNK (fragmentacija) od onih koji biraju usko rublje.

Iako je uzorak u studiji relativno mali, može biti dokaz da liberalniji pristup u odabiru rublja može imati značajne zdravstvene beneficije za mušku plodnost, kaže dr. Peršec. No ovakve studije ne treba uzimati zdravo za gotovo. Naime, pretpostavka je da se širim rubljem smanjuje zagrijavanje i stvaranje vlage, koja pogoduje razvoju infekcija, što ipak ne traje tako dugo da bi bilo vrlo opasno.  

Barem dva do tri puta nedjeljno

Učestalost polnih odnosa dva do tri puta tokom nedjelje povećava šanse za postizanjem trudnoće, jer manji broj odnosa smanjuje vjerovatnoću polnog čina u vrijeme ovulacije, ali i može uticatina kvalitet sjemena kod muškarca. Apstinencija povećava koncentraciju i broj spermatozoida, međutim negativno utiče na njihovu pokretljivost, upozorava naš sagovornik i pojašnjava:

''Apstinencija u dužem trajanju od 10 dana smanjuje kvalitetu sperme. Apstinencija kraća od dva dana smanjuje koncentraciju, odnosno ukupni broj spermatozoida.

Top vitamini i minerali za mušku plodnost

Koenzim Q10 – Zna se da pomaže povećanju broja i pokretljivosti spermatozoida.Prirodni izvori: crveno meso, losos, sardela, tuna, skuša, soja, sojino i sezamovo ulje, kikiriki, orasi, brokule, spanać i  žitarice. 

Selen - Dobar je za povećanje pokretljivosti spermatozoida. Približno 50% selena nalazi se u testisima i sjemenim kanalićima. Prirodni izvori: sjemenke suncokreta, zob, školjke, losos, smeđa riža, ječam, sok od narandže, bijeli luk.

Cink - Potiče proizvodnju spermatozoida i pomaže održavanju volumena sperme. Prirodni izvori: rakovi, ćuretina, tuna, iznutrice, pivski kvasac, sjemenke bundeve, sir, soja, grašak, sirove kamenice, sirove pšenične klice.

Mangan - Ako ga nema dovoljno, dovodi do gubitka libida i neplodnosti. Prirodni izvori: integralne žitarice, orasi, voće, kelj, celer, aronija, smokva, jetra, pšenične mekinje, badem, heljda, leća, grašak, mrkva, suve šljive.

Folna kiselina - Nužna je za stvaranje spermatozoida, održavanje broja i pokretljivosti.Prirodni izvori: jetra, bubrezi, zeleno povrće, šparoge, kvasac, grašak,pečurke, meso, sok od paradajza, sok od narandže i orasi. 

 

24sata.hr

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.