Konferenciju su organizovali Institut za slavistiku i Centar za Istraživanje istorije jugoistočne Evrope „Karl-Frances“ univerziteta. Učesnici ove konferencije, među kojima su bili brojni gosti iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, pokušali su austrijskoj akademskoj publici da predoče promjene kroz koje prolaze njihove zemlje od raspada bivše Jugoslavije. Kako prenosi agencija Tanjug, ukazano je ne samo na ratne događaje, nego i na procese koji vode demokratizaciji društva, kao i na to kako su ti događaji uticali na književnost i filmsku umketnost.
Književnost i film
Konferencija je otvorena književnom večeri na kojoj su gostovali pjesnikinja Adisa Bašić (Sarajevo), pisci Goran Vojnović (Ljubljana) i Bekim Sejranović (Oslo), a diskusiju je vodio sarajevski autor Nenad Veličković. U okviru trodnevne konferencije prikazano je više filmova, između ostalih, i dokumentarno-avanturisticki film „Od Tokija do Morave“ japanskog režisera Moku Teraoko, koji je opisao putovanje jednog Bosanca, Japanca i Norvežanina po Balkanu. Takođe je održano i književno veče Dubravke Ugrešić iz Hrvatske, koja već godinama živi i radi u Amsterdamu a na konferenciju je došla kao poseban gost, predstavivši svoj najnoviji esej „Karaoke kultura“.
Uloga umjetnika
U okviru Okruglog stola „Tranzicija i uloga umjetnika u javnosti“, razgovarli su posljednjeg dana konferencije autori Goran Vojnović, Andrej Nikolaidis (Podgorica) i Igor Štiks (Edinburg). Konferencija je zavrsena austrijskom premijerom filma „Krugovi“ i diskusijom na temu film i suočavanje s prošlošću.
(Izvor:Pobjeda)